World Championships 2017 - Australian Results


World Championships Leipzig Germany 2017

Mens Foil: S.Douglas (21) Won 5poule matches direct into 64, (21 seed) Victory in 64 to make the 32!

N.Fitzgerald won first d/e unfortunately lost in 96 (93),

L.Webber won first d/e unfortunately lost in 96 (96),

J.Morris unfortunately didnt make it out of poules (148).

Womens Foil: F.Clarke through to 64, unfortunately lost her d/e (57th).

Mens Epee: K.Radford, R.Austen, S.Rawlings, unfortuantely didnt make it out of the poules.

Womens Epee: D.Gu unfortunately didnt win her first d/e (104) 

Womens Sabre: S.Auty through to d/e’s unfortunately lost (85th).

Teams

Mens Foil

Mens Epee:



Asian Championships Results 2017


Asian Championships Hong Kong 2017

Mens Epee: 22 K Radford, 44 J Shelley, 52 R Austen, 64/70 S Rawlings.

Womens Epee: 28 E Patten, 37 D Gu, 43 A Deveraux, 50/53 E Principe 

Mens Foil: 19 S Douglas, 20 N Fitzgerald, 21 C Nagle, 29/62 L Webber.

Womens Foil: 14 E Marotta, 31/52 F Clarke.

Womens Sabre: 28/48 S Auty.

Teams

Mens Foil 5th: Beat Macao, then lost a close match 45:40 against Hong Kong to finish 5th.

Mens Epee: 12th: Seeded 7th, lost to Chinese Taipei 45:42, then beat Phillipines 45:40,  then lost Singapore 45:40, lost against Kyrgyzstan 45:37.

Womens Epee: 8th: Seeded 5th, beat Mongolia 45:26, then lost to Hong Kong 45:36, then lost to Vietnam 45:31, then Kazakhstan to finish



AFC #2 Adelaide 2017 Open Results


AFC #2 Robyn Chaplin Adelaide 2017

Open Results 

Mens Foil: 1st T Reynolds Vic, 2nd M Foster Vic, =3rd L Webber Vic, =3rd N Fitzgerald Vic.

Womens Epee1st A Deveraux Vic,  2nd E Halls Vic =3rd E Patten Vic, =3rd K Wang NSW.

Mens Epee: 1st J Shelley Vic, 2 A Burgun SA, =3rd C Mihailescu Vic, =3rd L Crook Qld.

Womens Foil: 1st E Marotta Vic, 2nd C Daniel Qld, =3rd A Kwag NSW, =3rd G Barratt SA

Mens Sabre: 1st A Douglas NSW,  2nd S Andrews NSW=3rd T Davis Vic , =3rd W Campbell NSW.

Womens Sabre: 1st C Taylor NSW, 2nd G White NSW,  =3rd S Auty Vic, =3rd T Nguyen NSW. 

For full results go to Ausfencing Link 



Austalian National Championships 2016


AFC #4 Australian National Championships - ACT 

A.I.S Indoor Sports Stadium, Canberra 

Results

Mens Sabre: 1st Jasper Rowlev NSW2nd James Siu NSW, =3rd Alexandre Douglas NSW, =3rd Zak Leonard WA.

Womens Epee1st Evelyn Halls Vic2nd Victoria Lim SIN, =3rd Amy Reynolds Vic, =3rd Sarah Osvath NSW.  

Womens Epee Teams1st VIC, 2nd NSW A, =3rd Qld, =3rd NSW B. 

Womens Sabre1st Sam Auty Vic2nd Helen Phillips Vic, =3rd Grace White NSW, =3rd Alexandra Hely NSW. 

Womens Team Sabre1st VIC2nd NSW A, =3rd NSW B, =3rd WA. 

Mens Sabre Team1st NSW A 2nd WA, =3rd Qld, =3rd NSW B. 

Mens Epee:  1st Aleandre Burgun SA 2nd WIll Bishop NZ, =3rd Kristian Radford Vic, =3rd Scott Rawlins WA.   

Womens Foil 1st Emily Marotta Vic2nd Tatiana Wong SIN, =3rd Ysien Lau SIN, =3rd Maxine Wong SIN. 

Womens Foil Team 1st NSW2nd VIC, =3rd Qld, =3rd NSW B.    

Mens Foil1st Jesse Morris NSW2nd Sholto Douglas NSW, =3rd Kevin Chan SIN, =3rd Edourd Renneville NSW.   

Mens Epee Teams1st VIC A 2nd VIC B, =3rd WA, =3rd Qld.   

Mens Foil Teams1st NSW A2nd VIC A, =3rd VIC B, =3rd NSW B.   

More details on AFF website Link

Australian Champions History - Doc: Australian Fencing Champions 2016 and Past



Austalian National Veteran Championships 2016


AFC #4 Australian National Veteran Championships - ACT 9th December-13th December

A.I.S Indoor Sports Stadium, Canberra 

Results

Veteran Mens Sabre1st Radu Vintila NSW2nd Damian Kneale WA, =3rd Dan Ulmame NSW, =3rd Davide Wheeler NSW.  

Veteran Womens Sabre: 1st Min Yi Du NSW 2nd Harriet Jordan NSW, =3rd Ceri Murphy ACT, =3rd Sandra Schwarz WA.   

Veteran Mens Epee1st Kyle MacDonald NZ 2nd Adrian Paxman WA, =3rd Steve Howlett SA, =3rd Darren Ferguson SA. 

Veteran Mens Epee1st Abigail Nutt NSW 2nd Sarah Osvath NSW, =3rd Jutta Schütmann Qld, =3rd Melissa Yeung NSW. 

Veterans Epee Team 1st WA 2nd SA, =3rd QLD, =3rd NSW A.   

Veteran Womens Foil 1st Jenny Bonney-Millett Qld2nd Annabell Ballard NSW, =3rd Maria Kirby SA, =3rd Tanya Buchanan NSW.  

Veterans Mens Foil  1st Andrey Tyschenko NSW 2nd Steve Johnson WA, =3rd Thomas Nguyen CAN, =3rd Ian Metzke Vic.  

Veterans Foil Teams1st VIC2nd NSW B, =3rd NSW A, =3rd WA.  

More details on AFF website Link



AFC #3 Perth 2016 - Veterans Championships


AFC #3 Perth - Asian Masters, Veterans, Oceania Veterans Championships. 

40+ Asian Masters / Oceania Veterans Mens Epee1 F.Rezaei Tadi IRI, 2 W.K.Lee HKG, =3rd E.Bobby WA, =3rd B.Peden WA. 

70+ Veterans Mens Epee1 G.Sudran WA, 2 B.Nazirov UZB, =3rd N.Riedl Vic, =3rd M.Okudera JAP. 

60+ Veterans Mens Epee1 P.Osvath Vic , 2 S.Santitevagul THI, =3rd D.Robson Vic, =3rd K.Hinoshita JAP. 

50+ Veterans Mens Epee1 S.Hamm Vic , 2 L.Cartilier Qld, =3rd K.Durant NSW, =3rd K.Tong HKG.  

40+ Veterans Mens Epee1 F.Rezaei Tadi IRI, 2 W.KLee HKG, =3rd E.Bobby WA, =3rd B.Peden WA. 

Oceania Veterans Team Mens Epee1 AUS A, 2 IRI, =3rd SIN, =3rd JAP. 

60+ Veterans Womens Foil1 A.Ballard NSW, 2 J.Allardice Vic,  3rd S.Schwarz WA. 

50+ Veterans Womens Foil1 J.Bonney-Millett Qld, 2 F.Budniak NSW, 3rd H.Jordan NSW.  

Asian Masters/Oceania Veterans 40+Veterans Womens Foil1 A.Nutt NSW , 2 M.Yumoto JPN,  =3rd J.Lyaschenko NSW, =3rd L.Otadoy PHI.  

60+ Veterans Womens Epee1  , 2 ,  =3rd , =3rd .  ?

50+ Veterans Womens Epee1  , 2  ,  =3rd  , =3rd  .  ?

40+ Veterans Womens Epee1 A.Nutt NSW, 2 N.Ferguson SA, =3rd Y.Shin JPN, =3rdE.Takeda JPN.  

Oceania Veterans Team Womens Foil1 AUS, 2 JAP.  

40+ Veterans Womens Sabre1 L.Otadoy PHI, 2 EK.Gulland WA,  =3rd A.Nutt NSW, =3rd S.Pu HKG.

50+ Veterans Womens Sabre1 MY.Du NSW, 2 H.Jordan NSW.  

70+ Veterans Mens Foil1  ?, 2 G.Sudran WA, =3rd JAP, =3rd JAP. 

60+ Veterans Mens Foil1  , 2  ,  =3rd  , =3rd  .  ?

50+ Veterans Mens Foil1 Adam Reynolds Vic, 2 P.Barry SA, =3rd S.Johnson WA, =3rd R.Navarro PHI.  

40+ Veterans Mens Foil1 A.Kahrizi IRI , 2 Andrey Tyschenko NSW,  =3rd W.K.Lee HKG, =3rd M.Mirzaei Amjad IRI.  

Asian Masters / Oceania Veteans Mens Team Foil1 Aus Gold, 2 Japan, =3rd Iran, =3rd Aus. 

Oceania Veterans Team Mens Sabre: 1 AUS A, 2 AUS B, =3rd IRI B, =3rd HGK A. 

70+ Veterans Mens Sabre1 G.Sudran WA, 2 ?, =3rd ?, =3rd ?. 

 

more details on the aff website link



AFC #3 Perth 2016


AFC #3 Perth.

Mens Sabre 1 J.Dick WA, 2 J.Siu NSW, =3rd S.Leitch Qld, =3rd A.Scott WA.  

Womens Foil 1 E.Marotta Vic, 2 A.Kwag Qld, =3rd V.Hull NSW, =3rd A.Lee WA. 

Mens Epee 1 J.Downes NSW, 2 D.Yates Vic,  =3rd K.Radford Vic, =3rd J.Shelley ACT. 

Womens Sabre1 S.Auty Vic, 2 G.White NSW, =3rd H.Phillips Vic, =3rd S.Webster WA. 

Mens Foil1 J.Morris NSW, 2 E.Fitzgerald Vic, =3rd T.Reynolds Vic, =3rd M.Jamrozy WA. 

Womens Epee1 A.Nutt NSW, 2 B.J.Lee WA, =3rd D.Gu Vic, =3rd E.Halls Vic. 

.

Club Teams Mens Sabre1 Excalibur WA, 2 Mosman Vikings NSW, =3rd The Fencing Club Qld, =3rd Sydney Sabre NSW. 

Club Teams Womens Foil: 1 ECU Cavalier WA, 2 VRI Vic, =3rd TSC Gold NSW, =3rd Excalibur WA. 

Club Teams Mens Epee1 Dragons Vic, 2 UTS Green NSW, =3rd UWA ‘A’ WA, =3rd The Fencing Club Qld.

Club Teams Womens Sabre 1 VRI Vic, 2 Sydney Academy NSW, =3rd Mosman Vikings NSW, =3rd Excalibur WA.

Club Teams Mens Foil1 Blacklords Vic, 2 Sydney Academy NSW, =3rd UTS Teal NSW, =3rd ECU Cavaliers WA. 

Club Teams Womens Epee1 UTS Teal NSW, 2 Macquarie UNI NSW,  =3rd UWA Gold WA, =3rd UTS Gold NSW. 

.

U23 Mens Sabre 1 J.Dick WA, 2 S Andrews NSW, =3rd J Boyd-Hoare NSW, =3rd W Campbell SA.

U23 Womens Sabre1 Grace White NSW, 2 Helen Phillips Vic, =3rd Hannah Biskupic NSW, =3rd Sian Webster WA. 

more details on the aff website link



AFC #2 Adelaide 2016


AFC #2 Adelaide 11-13 June, R. Chaplin

Friday 10th Weapons Check : 6:30– 8:30pm 

Saturday 11th June

9:     Open Men’s Foil

11:     Open Women’s Sabre

12:30    Australian Under-23 Women’s Foil

2:pm     Veteran Men’s & Women’s Foil

3:30 – 4:30 Weapons Check

 

Sunday 12th June

9:    Open Men’s Epee

11:     Open Women’s Foil

1:45     Veteran Men’s & Women’s Epee

2:   Australian Under-23 Men’s Foil

3:30 – 4:30 Weapons Check

 

Monday 13th June

9:     Open Men’s Sabre

11:    Open Women’s Epee

2:     Veteran Men’s & Women’s Sabre

 

Results to follow.



AFC #1 Melbourne 2016


AFC #1 Melbourne April

Results

Womens Foil: 1st Emily Marotta Vic, 2nd Katherine Kwa NSW, =3rd Freya Clarke NSW, =3rd Alicia Kwag NSW.   

Mens Foil : 1st Sholto Douglas NSW, 2nd Lucas Webber Vic, =3rd Ned Fitzgerald Vic, =3rd Edouard Renneville NSW.

Mens Sabre1st Alexandre Douglas NSW, 2nd Nicholas Pastore NSW, =3rd James Siu NSW, =3rd Boston Fawkes NSW. 

Womens Sabre1st Sam Auty Vic, 2nd Helen Phillips Vic, =3rd Grace White NSW, =3rd Thi H Y Nguyen NSW.

Mens Epee1st Kristian Radford Vic, 2nd Jeremy Shelley Vic, =3rd Lachlan Crook Qld , =3rd Victor Lewith Vic.  

Womens Epee : 1st Dianna Gu Vic, 2nd Evelyn Halls Vic, =3rd Ioana Mihailescu Vic, =3rd Bonita Rui Qld.

 

Veteran Mixed Sabre1st Davide Wheeler NSW, 2nd Radu Vintila NSW, =3rd Steve Johnson WA, =3rd Min Yi Du NSW (Womens & 50+)  

Veteran Mens Foil1st Nigel Nutt ACT, 2nd Adam Reynolds Vic, =3rd Andrey Tyschenko NSW, =3rd Colin Bosnic Vic

Veteran Womens Foil1st Jenny Bonney-Millet Qld, 2nd Abby Nutt NSW, =3rd Anna Ballard NSW, =3rd Fiona Budniak NSW. 

Veteran Mens Epee1st Adrian Paxman WA (40+), 2nd Simon Hamm Vic (50+), =3rd David Cook Vic, =3rd Peter Osvath Vic (60+).

Veteran Womens Epee : 1st Abby Nutt NSW (40+), 2nd Mary Black NZL, =3rd Julie Seggie NSW (60+), =3rd Catherine Syme NSW (50+).

U23 Mens Epee1st Lachlan Crook Qld, 2nd Roy Groncki Vic, =3rd Domenic Yates Vic, =3rd John Tian NSW 

U23 Womens Epee1st Amy Reynolds Vic, 2nd Iona mihailescu Vic, =3rd Leah Tausan Vic, =3rd Emily Patten Vic. 

Search Youtube for the first Australian streamed (commentated) Semi final matches in Australian Fencing.   



Asian Championships Results


Wuxi China April 2016

Mens Foil: 16 Douglas Sholto, 22 Ned Fitzgerald, 26 Lucas Webber, 43/61 Matt Foster.

Womens Epee: 9 Jo Halls, 17 Evelyn Halls, 35/52 Dianna Gu.

Mens Epee: 42 Kristian Radford, 47 Ros Austen, 62 Jeremy Shelley, 69/77 Mark Bianchin.

Womens Foil: 21 Emily Marotta, 26 Freya Clarke, 29/55 Alicia Kwag. 

Mens Sabre: 31 Jasper Rowley, 38 Sutherlan Scudds, 42 Boston Fawkes, 46/60 Adam Wilcock.

Womens Sabre: 24 Sam Auty, 39/46 Helen Phillips

Mens Foil Teams : 5th/15

Womens Epee Teams : 5th/12

Mens Epee Teams : 11th/18

Womens Foil Teams : 10th/14

Mens Sabre Teams : 12th/14



Asian Zone Qualifier


Qualifying results for the Australians attempting to qualify for Rio Olympics

Wuxi China 11-12 April ..

Mens Epee -:  16th Kristian Radford                 Womens Epee -:   3rd Joanna Halls

Mens Foil -:   6th Lucas Webber                       Womens Foil -:   9th Alicia Kwag

Mens Sabre-: 13th Jasper Rowley                   Womens Sabre -:  10th Helen Phillips

Nice article on Kristian on the AOC website Link 



Australian National Champions


History of the Australin National Champions

Doc. National Champions

updated 1/12/15



Australian National Championships 2015


AFC #4 Australian National Championships - ACT 27thNovember-1st December

A.I.S Indoor Sports Stadium, Canberra 

Results:

Men’s Sabre
: 1st Jasper RowleyNSW, 2nd Matthew Tadros NSW, =3rd Sutherlan Scuds WA, =3rd Romain Chemiere Fra.

Men’s Sabre
 Teams: 1st WA, 2nd NSW A, =3rd NSWB, =3rd Qld.

Women’s Epee: 1st Evelyn Halls Vic , 2nd Sarah Osvath NSW, =3rd Abi Nutt NSW, =3rd Wai Ling Chan NZL.

Women’s Epee Teams: 1st NSW, 2nd WA, =3rd NCaledonia, =3rd SA.

Mens Epee: 1st Alex Burgun SA, 2nd Zac Casagrande Qld, =3rd Jeremy Shelley Vic, =3rd Alex Vekemans WA.

Men’s Epee Teams
:  1st WA, 2nd Vic, =3rd SA, =3rd Qld B.

Women’s Sabre:  1st Helen Pillips Vic, 2nd Luyan Cao Vic, =3rd Sam Auty Vic, =3rd Grace White NSW.

Women’s Sabre Teams:  1st NSW A, 2nd Vic, =3rd WA, =3rd NSW B.

Women’s Foil:
  1st Yuan Ping NZ, 2nd Alicia Kwag Qld, =3rd Beatrice Hay NSW, =3rd Maxine Wong Sin.

Women’s Foil
 Teams:  1st NSW A, 2nd QLD, =3rd NSW B, =3rd Vic.

Men’s Foil
: 1st Lucas Webber Vic, 2nd Matt Foster Vic, =3rd Allan Mentor Vic, =3rd Patrick Daley NSW.

Men’s Foil Team:  1st Vic, 2nd NSW A, =3rd NZ, =3rd NSW B.

More details on AFF website Link

Australian Champions History - Doc: Australian Fencing Champions 2014 and Past



AFC #3 Melbourne 2015


AFC #3 Melbourne 

Results

Mens Sabre: 1st Ju Won Kim NSW, 2nd Jasper Rowley NSW, =3rd Jadryn Dick WA, =3rd Zak Leonhard WA.

Womens Sabre: 1st Cheryl Chan NSW, 2nd Grace White NSW, =3rd Hannah Bikupic NSW, =3rd Luyan Cao NZ.

Mens Foil1st Lucas Webber Vic, 2nd Matt Foster Vic, =3rd Hamish Chan NZ, =3rd Jesse Morris NSW.

Mens Epee1st Matthew Baker NSW, 2nd Kristian Radford Vic, =3rd Ned Fitzgerald Vic, =3rd Alex Burgun SA.

Womens Foil: 1st Emily Marrotta Vic, 2nd Alicia Kwag NSW, =3rd Claire Daniel QLD, =3rd Katherine Kwa NSW. 

Womens Epee1st Evelyn Halls Vic, 2nd Diana Sher Vic, =3rd Leah Tausan Vic, =3rd Dianna Gu Vic.

.

U23 Mens Sabre1st Ju won Kim NSW2nd Zak Leonhard WA, =3rd Alexandre Douglas NSW, =3rd James Siu NSW.

U23 Womens Sabre 1st Helen Phillips Vic, 2nd Grace White NSW, =3rd Sian Webster WA, =3rd Hannah Biskupic NSW.

.

Veteran Mens Epee: 1st David Cook Vic, 2nd Darren Ferguson SA, =3rd Murray Thompson Vic, =3rd Richard Purdie NSW (50+ Gold), Norbert Riedl (70+Gold).

Veterans Womens Epee1st Nadine Ferguson SA, 2nd Mary Black NZ, =3rd Isobel Ellis WA, =3rd Jutta Schorttman QLD (50+ Gold), Annabelle Ballard (60+Gold), Daisy Drew (70+Gold).

Veteran Mens Foil: 1st Andrey Tyschencko NSW, 2nd Simon Bowering SA, =3rd Vince Newton NSW, =3rd Richard Purdie NSW (50+Gold), Gary Sudran (70+Gold).

Veteran Womens Foil1st Jenny Bonney-Millett QLD, 2nd Annabelle Ballard NSW (60+Gold)=3rd Susan Hon Vic, =3rd Christina Hon Vic.

Veterans Mens Sabre1st Davide Wheeler NSW, 2nd Derek Flood Vic, 3rd Martin Treasure Vic, =3rd Harriet Jordan NSW (Womens Gold), Alex Sherbakoff NSW (60+Gold), Gary Sudran (70+Gold)

More details on AFF website



Veteran World Championships 2015


Veterans World Championships in Lemoges France 20-25 October.

Congratulations to all the Australian selected team members

Womens Epee: Sarah Osvath, Anna Ballard, Juta Schortmann, Alison Blom, Isobel Ellis.

Womens FoilJenny Bonney-Millet, Anna Ballard, Fiona Budniak, Harriet Jordan.

Mens Epee: Steven Javens, Norbert Riedl, Volker Hrovat, Bruno Charlesworth, Peter Osvath.

Womens Sabre:  Min Yi Du, Harriet Jordan.



AFC #2 Adelaide Veterans 2015


AFC #2 Robyn Chaplin Tournament Adelaide 6-8 June 

Veterans Mens Epee: 1st Iain Davidson SA, 2nd Darren Ferguson SA, =3rd Peter Osvath Vic, =3rd Bruno Charlesworth Vic.

Veterans Womens Epee: 1st Sarah Osvath NSW, 2nd Abigail Nutt NSW, =3rd Annabelle Ballard NSW, =3rd Nadine Ferguson SA.

Veteran Mens Foil: 1st Andrey Tyschenko NSW, 2nd Adam Reynolds Vic, =3rd Steve Johnson WA, =3rd Vince Newton NSW.

Veteran Womens Foil: 1st Jenney Bonney-Millett Qld, 2nd Annabelle Ballard NSW, =3rd Fiona Budniak NSW, =3rd Abigail Nutt NSW.

Veteran Mens and Womens Sabre: 1st Davide Wheeler NSW, 2nd Damian Kneale WA, =3rd Steve Johnson WA, =3rd Harriet Jordan NSW (Womens Gold).

More details on AFF website



AFC #2 Adelaide 2015


AFC #2 Robyn Chaplin Tournament Adelaide 6-8 June 

Mens Epee: 1st James Lewis WA, 2nd Alex Burgun SA, =3rd Zac Casagrande Qld, =3rd Jeremy Shelley Act.

Womens Foil: 1st Claire Daniel Qld, 2nd Jackie Budniak NSW, =3rd Beatrice Hay NSW, =3rd Lishan Sung NSW.

Mens Foil1st Ned Fitzgerald Vic, 2nd Lucas Webber Vic, =3rd Matthew Donald NSW, =3rd Edourd Renneville NSW.

Womens Epee: 1st Sarah Osvath NSW, 2nd Evelyn Halls Vic, =3rd Dianna Gu Vic, =3rd Bernadette Lee WA.

U23 Womens Foil1st Emily Marotta Vic, 2nd Lishan Sung NSW, =3rd Alicia Kwag Qld, =3rd Caitlyn Trussell NSW.

Mens Sabre: 1st Sutherlan Scudds WA, 2nd Alex Andre NSW, =3rd Jasper Rowley NSW, =3rd Adam Wilcock NSW.

Womens Sabre: 1st Priscilla Del Castillo NSW, 2nd Grace White NSW, =3rd Sally Bennett NSW, =3rd Cheryl Chan NSW.

U23 Mens Foil: 1st Sholto Douglas NSW, 2nd Matt Foster Vic, =3rd Jesse Morris NSW, =3rd Noah Whiffin Vic.

More details on AFF website



Congratulations Helen Smith OAM


Congratulations to Helen Smith on being awarded an Order of Australia in the Queens Birthday Honours list of 2015!

A wonderful achievement and significant recognition to one of Australia’s best ever Fencers, Olympian, and tireless worker

on numerous Committees, boards and Current Commonwealth Federation President.

more details on AFF website 



AFC #2 Adelaide 2015


AFC #2 Robyn Chaplin Tournament Adelaide 6-8 June 

Saturday 6 June

9:0 Mens Epee:

10:45 Womens Foil: 

1:45 Veterans Mens Epee:

1:45 Veterans Womens Epee:

Sunday 7 June

9:0 Mens Foil

10:45 Womens Epee:

1:45 Veteran Mens Foil: 

1:45 Veteran Womens Foil:

2:0 U23 Womens Foil.

Monday 8 June

9:30 Mens Sabre:

10:15 Womens Sabre:

12:30 U23 Mens Foil .

2:0 Veteran Mens and Womens Sabre:

More details on AFF website



Kickstarter - Wireless Fencing Campaign


Fencing technology has come a long way….

Australian invention leading the way, get involved by supporting the Kickstarter campaign..

Check out the new wireless system on Kickstarter’s Link 



AFF #1 Brisbane 2015


AFC #1 D.H.McKenzie - 10-12 April 

Brisbane Sports Stadium, Queensland

Results

Men’s Sabre
: 1st Jasper Rowley NSW2nd Simon Leitch QLD=3rd Zak Leonard WA, =3rd Adam Wilcock NSW.

Women’s Epee: 1st Evelyn Halls Vic2nd Diana Sher Vic, =3rd Anne Deveraux Vic, =3rd Sarah Osvath NSW. 

Women’s Sabre
: 1st Helen Philips Vic,  2nd Sam Auty Vic=3rd Cheryl Chan NSW, =3rd Marissa Black WA.  

Men’s Epee: 1st Will Bishop NZ, 2nd Zac Casagrande Qld, =3rd James Lewis WA, =3rd Luc Cartillier Qld.

Women’s Foil:
 1st Lishan Sung NSW, 2nd Katherine Kwa NSW, =3rd Claire Daniel Qld, =3rd Jacqueline Budniak NSW.

Men’s Foil
: 1st Lucas Webber Vic, 2nd Ned Fitzgerald Vic, =3rd Matt Foster Vic, =3rd Sholto Douglas NSW.

More details on AFF website 



Australian Veteran Champions 2014 Questionnaire


Following the tradition of the National Open Champion questionnaire,

the 6 2014 Veteran Champions kindly contributed some answers following their Championship win. 

Australian 2014 National Veteran Champion: 

Abby Nutt Womens Epee.

1: How long have you been Fencing?

A. 1982 when I started high school as they had fencing at my school.

What made you start? 

A. My brother Nigel was already fencing and he used to come home and practice on me with sticks. My goal was to start fencing so I could beat him. I still haven’t reached my goal. Got close this year with a 5-4 result.

How long did it take for you to feel competitive? 

A. Probably straight from the start! 

2: How long have you been Competing at National / International level? 

A. I started fencing Nationally when I was about 13 or 14. Internationally was after I finished school in 1988/88.

3: What made you choose your weapon? 

A. When I was about 13 or 14 they brought the ruling in that girls could fence épée from the age of 15 so I started as soon as I could. I fenced both foil and épée for many years until my coach said I should choose one weapon to excel in so I chose épée. You don’t have to rely on a good referee to get hit. 

Have you fenced the other 2?

A.  I still fence foil in national Vet competitions and occasionally at other times. 

4: Where is your favourite place to fence or to train?

A:  Macquarie University Fencing Club.

5: How important is competition in Australia for you?

A:   Very. I love competition. I fence differently in competition than in training. Competition makes you more determined to do well.

6: What are your ambitions for 2015 and beyond? Travel / competition?

A: I would like to do well in the Open national events as I’m recovering from an elbow injury which took me out of competition for close to 2 years. I would like to compete at more overseas veteran competitions including the next Commonwealth Veteran Championships and ultimately I would like to compete and do well at World Veterans when I am old enough.

7: Do you have a favourite location to fence (National/Internationally)?

A:  Nationally I really like fencing in Canberra. It’s a great venue and they run the competition well. Internationally I like going to places I haven’t been before.

8: What if any other cross training activities do you play/train?

A:  I play soccer and touch footy. I’m also a member at my local gym.

11: What advice would you give veteran Australians?

A:   Keep fencing. Doesn’t matter how old you are. You don’t have to be overly competitive if you don’t want to. Fence for the enjoyment of it.

12: What is the best / worst thing about Veteran Fencing in Australia?

A:  Best - very friendly people. Worst - not enough women fencing.

 

Thanks very much Abby !

 



Australian National Champions 2014 - The Sword Fighter Dozen


Following on the tradition of the National Champion questionsairre, the 6 Open 2014 Champions kindly contributed some answer following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2014 National Champion: Seamus Robinson – Mens Epee Champion.

1: How long have you been Fencing? What made you start? How long did it take for you to feel competent?

A: Almost 30 years. About 6 months to feel competent. 

2: How long have you been Competing at National / International level?

A: 25 years. 

3: What made you choose your weapon?, have you fenced the other 2?

A: Its the most realistic and natural as well as free. Also Foil. 

4: Where is your favourite place to fence or to train?

A: Germany.

5: How important have a coach and training partners been to you?

A: Essential.

6: What are your future ambitions for 2015 and beyond? work / training / competition?

A: To compete at Asian and World Champs 

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer (Internationally)?

A: Kolobkov, German and Russian fencing schools.

8: What if any other sports do you play/train?

A: Running, body weight exercises, cycling, skateboarding.

9: What difference if any did this national event have to others?

A: Smaller than the last few.

10: What is your weekly training Regime?

A: Train whenever I have time. 

11:  What advice would you give future Australian champions?

A: Be the first to arrive and last to leave the club, and Fence the hardest Fencers as many times as you can.     
Practice footwork.
Always try to improve.
Go overseas.

12: What is the best / worst thing about Fencing in Australia?

A: Close to friends and family. Far from high level comp and training.

Thanks so much Seamus..



Australian National Champions History


Australian Champions History - Doc: Australian Fencing Champions 2014 and Past

The historical list of all the Australian National Champions.



National Veterans Championships 2014


 AFC #4 Australian Veteran National Championships  

A.I.S Indoor Sports Stadium, Canberra ACT

Oceania Veterans Sabre: 1st Radu Vintila NSW, 2nd Min Yi Du NSW (Womens Gold & 50+)

=3rd Mike Howard NSW, =3rd Damian Kneale WA.  Roger Alcock Vic (70+),  Peter Major ACT (60+)  

State Veteran Sabre Teams: 1st NSW A, 2nd WA=3rd NSW B, =3rd ACT.  

Veterans Men’s Epee
: 1st Iain Davidson SA, 2nd Georg Mittermair ACT=3rd David Cook Vic, =3rd Simon Hamm Vic. 

Veterans Women’s Epee
: 1st Abigail Nutt NSW, 2nd Sarah Osvath NSW=3rd Julie Seggie NSW, =3rd Annabelle Slowiaczek NSW. 

State Veteran Epee Teams: 1st ACT, 2nd Vic=3rd NSW ‘A, =3rd NSW ‘B.

Veteran Men’s Foil: 1st Nigel Nutt ACT, 2nd Andrey Tyshchenko NSW=3rd Steve Johnson WA  (50+), =3rd Georg Mittermair SA.   Mark Goile (60+)

Veteran Women’s Foil: 1st Jenny Bonney-Millett Qld, 2nd Fiona Budniak NSW=3rd Maria Kirby SA, =3rd Anna Slowiaczek NSW.

State Veteran Foil Teams: 1st NSW ‘A, 2nd ACT ‘A=3rd Vic, =3rd NSW ‘B.



Australian National Open Championships 2014


AFC #4 Australian National Championships - ACT 5th-9th December

A.I.S Indoor Sports Stadium, Canberra 

Results

Men’s Sabre
: 1st Donghwan Kim NSW, 2nd Sutherlan Scudds WA, =3rd Phillip Miller NSW, =3rd Alexandre Douglas NSW.

Women’s Epee: 1st Sarah Osvath NSW, 2nd Evelyn Halls Vic, =3rd Ursula Menz SA, =3rd Lisa Gemell WA. 

Women’s Sabre
: 1st Sam Auty Vic,  2nd Priscilla Del Castillo NSW=3rd Helen Phillips Vic, =3rd Kitty Simpson QLD.  

Women’s Sabre Teams: 1st NSW ‘A,  2nd Victoria, =3rd Qld, =3rd NSW ‘B.  

Men’s Sabre Teams
: 1st NSW ‘A,  2nd WA ‘A, =3rd Qld, =3rd NSW ‘B. 

Women’s Epee Teams
:  1st Victoria,  2nd NSW A, =3rd SA, =3rd NSW ‘B. 

Sun 7 December

Men’s Epee: 1st Seamus Robinson Vic, 2nd John Downes NSW, =3rd Kristian Radford Vic, =3rd James Lewis WA.

Women’s Foil:
 1st Claire Daniel Qld, 2nd Emily Marrotta Vic, =3rd Evelyn Halls Vic, =3rd Beatrice Hay NSW.

Men’s Foil
: 1st Ned Fitzgerald Vic, 2nd Lucas Webber Vic, =3rd Matt Foster Vic, =3rd Matthew Donald NSW.

Women’s Foil
 Teams: 1st NSW ‘A, 2nd Qld, =3rd NSW ‘B, =3rd Vic.

Men’s Epee Teams
: 1st Qld ‘A, 2nd NSW ‘A, =3rd Vic, =3rd SA.

1:30 Men’s Foil Team: 1st Vic ‘A, 2nd NSW ‘A, =3rd Vic ‘B, =3rd NSW ‘B.
 

More details on AFF website Link

Australian Champions History - Doc: Australian Fencing Champions 2014 and Past



Commonwealth Fencing Championships Scotland 2014


Commonwealth Championships in Largs, Scotland, 10-15th November.

Individual Results

Mens Epee: 3rd John Downes, 28th Alex Hunter, 29th Matt Baker, 43rd Ross Austen, 45/60 Zac Casagrande.

Womens Sabre17th Kitty Simpson, 18th Cheryl Chan, 20th Sally Bennet, 26th Anna Crawford, 29/37 Marissa Black,.

Womens Foil:  16th Claire Daniels, 17th Alicia Kwag, 20th Jackie Budniak, 22nd Jenny Bonney-Millet, 24/32 Margarita Sokolovskaja.

Mens Sabre: 12th Zac Leonard, 20th Adam Wilcock, 24th Simon Leitch, 33th Gareth Maclean, 36/44 Andrew Scott, 

Mens Foil: 5th Sholto Douglas, 12th Matt Foster, 16th Patrick Daley, 34th Lucas Webber, 36/50 Dylan Devenish.

Womens Epee5th Jo Halls, 9th Annie Deveraux, 15th Dianna Gu, 17th Andrea Horvath, 23/53 Amy Reynolds.

Watch live with this link for results and live matches

Team Results

Mens Epee Team 6th: Beat Jersey in 16, but lost to England in 8.

Womens Sabre Team 5th: Bye into 8, but lost to Wales.

Womens Foil Team 5th: bye into 8, but lost to Canada.

Mens Sabre Team 5th: bye into 8, but lost to Wales.

Mens Foil Teams Bronze: 3rd seed with a bye into 8, then beat Canada, lost semi final 45:43 to Scotland, Beat Singapore to win the Bronze Medal.

Womens Epee Teams 4th: bye into 8 and beat Scotland to make semi, but lost to South Africa  but lost to England to finish 4th.

    Medal Table:

4 2 Singapore

4 1 6 England

3 3 5  Scotland

1 2 2  Wales

0 1 South Africa

0 1 0 Jamaica

0 0 2  Australia



AFC #3 Perth 2014


AFC #3 Perth Tournament WA

More details on AFF website

Results 

Women’s Foil:
 1st Emily Marotta Vic, 2nd Alicia Kwag Qld, =3rd Beatrice Hay NSW, =3rd Katherine Kwa NSW. 

Men’s Sabre
: 1st Donghwan Kim NSW, 2nd Jasper Rowley NSW, =3rd Zak Leonard WA, =3rd Adam Wilcock NSW. 

Veteran Men’s & Women’s Sabre
: 1st Damian Kneale WA, 2nd Martin Treasure Vic, =3rd Steve Johnson WA, =3rd Gary Sudran WA, Harriet Jordan (Womens Gold)

Club Teams: Women’s Foil: 1st ‘Fencing Club’ QLD , 2nd ‘Swords Club’ NSW, =3rd ‘Excalibur’ WA, =3rd ‘UNI NSW’ NSW. 

Club Teams: Men’s Sabre: 1st ‘Sydney Sabre’ NSW, 2nd ‘Uni NSW’ NSW, =3rd ‘Excalibur’ WA, =3rd Cavaliers WA. 

Men’s Epee
: 1st Cosmin Mihailescu Vic, 2nd John Downes NSW, =3rd Kristian Radford Vic, =3rd  James Lewis WA.

Women’s Sabre
: 1st Sam Auty Vic, 2nd Luyan Cau Vic, =3rd Helen Phillips Vic, =3rd Grace White NSW.

Veteran Men’s Epee
: 1st Simon Hamm Vic, 2nd Emmanuel Bobby WA, =3rd Steve Johnson WA, =3rd Nigel Nutt ACT.

Veteran Women’s Epee
: 1st Julie Seggie NSW, 2nd Carol Bond Vic, =3rd Kylie Caunt WA, =3rd Jutta Schortmann Qld.

Australian Under 23 Men’s Sabre Championship
: 1st Kim Dongwhan NSW, 2nd Zak Leonard WA , =3rd Jasper Rowlen NSW, =3rd Alexandre Douglas NSW.

Club Teams: Men’s Epee
: 1st ‘Southern Highlands’ NSW, 2nd ‘VRI’ Vic, =3rd ‘UWA A’ WA, =3rd ‘Fencing Club’ Qld.

Club Teams: Women’s Sabre: 1st ‘VRI’ Vic, 2nd ‘Uni NSW’ NSW, =3rd ‘Excalibur’ WA , =3rd ‘Cavaliers’ 

Men’s Foil: 1st Matthew Donald NSW, 2nd Sholto Douglas NSW=3rd Matt Foster Vic, =3rd Ed Fitzgerald Vic.

Women’s Epee: 1st Evelyn Halls Vic, 2nd Diana Sher Vic=3rd Annie Deveraux Vic, =3rd Andrea Horvath SA.

Veteran Men’s Foil: 1st Nigel Nutt ACT, 2nd Jenny Bonney-Millett Qld (Womens Gold)=3rd Adam Reynolds Vic, =3rd Andrey Tytschenko NSW.

Veteran Women’s Foil: 1st Jenny Bonney-Millett Qld, 2nd Jane Allardice Vic.

Australian Under23 Women’s Sabre Championship: 1st Helen Phillips Vic, 2nd Kitty Simpson Qld=3rd Alicia Kwag Qld, =3rd Grace White NSW.

More details on AFF website



World Championships 2014


Australian Team results for the World Championships

Kazan Russia, 15th-23rd July.

Womens Epee: 35th Diana Sher,  36th Joanna Halls, 104th Evelyn Halls, Dianna Gu 110/132.

Mens Epee: Kristian Radford 111/187.

Mens Foil: 126th Simon Capon, Dylan Devenish 129/133.

Womens Foil: 54th Margarita Sokolovskaja, 70th Jackie Budniak, Jenny Bonney-Millett 76/85.

Mens Sabre: 110th Adam Wilcock, Zak Leonard 117/125.

Womens Sabre: 95th Sally Bennet, 99th Natalie Molen-Grigull Lisa Blyth 100/104. 

Teams:

Womens Sabre: 20th/22.

Womens Epee: 25th/29 losing a great close match 45:34 against the 8th ranked French.. great effort, having the lead in the early bouts.

Womens Foil: 20th/22.




Asian Senior Zone Championships 2014


Results for the Asian Championships held in Suwon City South Korea, 2-7 July.

A Tournament totally dominated by Korea winning all but 4 Gold medals (losing each to China) Fie.ch

Womens Epee: 9th Dianna Gu, 10th Diana Sher, 19th Joanna Halls, 23rd /45 Evelyn Halls.

Mens Epee: 40th Zac Casagrande, 49th John Downes, 50th Kristian Radford, 56th/63 Nick Davies

Mens Foil15th Matt Foster, 40th Sholto Douglas, 42nd Patrick Daley, 49th/57 Ned Fitzgerald.

Womens Foil: 30th Margarita Sokolovskaja, 35th Jackie Budniak, 36th Claire Daniel, 37th/41 Alicia Kwag.

Mens Sabre: 34th Mitchel Fox, 35th Jasper Rowley, 37th Adam Wilcock, 39th/48 Zak Leonard .

Womens Sabre 24th Lisa Blyth, 37th Natalie Molen-Grigull, 39th Sally Bennet, 42nd/43 Alice Clementson. 

Teams 

Womens Epee6th / 10 (won de to make 8, but lost to Chinese Tapai)

Mens Epee:  10th / 15

Mens Foil: 9th /14

Womens Foil: 7th / 11 (won de to make 8, but lost to Singapore)

Mens Sabre 9th /10

Womens Sabre: 10th / 11



AFC #2 Adelaide 2014


AFC #2 Robyn Chaplin Tournament Adelaide  

Results

Mens Epee: 1st John Downes NSW, 2nd Luc Cartillier QLD, =3rd James Lewis WA, =3rd Alex Burgun SA.

Womens Foil: 1st Lishan Sung NSW, 2nd Margarita Sokolovskaja NSW, =3rd Claire Daniel QLD, =3rd Emily Marotta Vic.

Veterans Mens Epee: 1st Kyle MacDonald NZ, 2nd Peter Osvath Vic, =3rd Darren Ferguson SA, =3rd Simon Hamm Vic.

Veterans Womens Epee: 1st Sarah Osvath NSW, 2nd Julie Seggie NSW, =3rd Isobel Ellis WA, =3rd Jutta Schortmann QLD.

Mens Foil: 1st Ned Fitzgerald Vic, 2nd Lucas Webber Vic, =3rd Matthew Donald NSW, =3rd Jesse Morris NSW.

Womens Epee1st Evelyn Halls Vic, 2nd Diana Sher Vic, =3rd Adrienne Toth Vic, =3rd Sarah Osvath NSW.

Veteran Mens Foil: 1st  Peter Barry SA, 2nd Richard Purdie NSW, =3rd Adam Reynolds Vic =3rd Andrey Tyschenko NSW.

Veteran Womens Foil1st Anna Slowiaczek NSW, 2nd Jenny Bonney-Millett QLD, =3rd Julie Pearce Vic, =3rd Fiona Budniak NSW.

U23 Womens Foil1st Lishan Sung NSW, 2nd Alicia Kwag QLD, =3rd Emily Marotta Vic, =3rd Leah Mangion NSW.

Mens Sabre1st Dongwan Kim NSW, 2nd Sutherlan Scudds WA, =3rd Simon Leitch QLD, =3rd Phillip Miller NSW.

Womens Sabre1st  Samantha Auty Vic, 2nd Helen Phillips Vic, =3rd Eve Sauer NSW, =3rd Grace White NSW.

U23 Mens Foil 1st Sholto Douglas NSW, 2nd Jesse Morris NSW, =3rd Lucas Webber Vic, =3rd Patrick Daley NSW.

Veteran Mens and Womens Sabre1st s NSW, 2nd  NSW, =3rd Derek Flood Vic, =3rd Harriet Jordan NSW(Womens Gold). Steve Johnson WA (50+), Gary Sudran WA (70+).

More details on AFF website



Youth Olympics Representative - Ned Fitzgerald


Congratulations to Ned Fitzgerald for qualifying for the Youth Olympics in China in August!

The AOC website has a good article Read 



Cadet and Junior World Championships 2014


Plovdiv, Bulgaria April 3-12.

Cadet Womens Epee: Emily Principe 92nd, Alanah Maclaurin 108th, Rachel Aistrope 100/118.

Cadet Mens Epee: Lachlan Bunney 110th, Indiana Moir 137/140.

Cadet Mens Foil: Ned Fitzgerald 28th, Tyler Reynolds 41st, Matt Foster 47th/120.

Cadet Womens Foil: Alicia Kwag 51st, Beatrice Hay 53rd/88.

Cadet Mens Sabre: Alexandre Douglas 61st, Boston Fawkes 81st, Matthew Tadros 88th/104.

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard 80/82. 

Juniors 

Junior Womens Epee Amy Reynolds 42nd, Annie Deveraux 68th, Alanah Maclaurin, Leah Tausan 124/127.

Junior Mens EpeeIndiana Moir 135th, Lachlan Bunney 144/172. 

Junior Mens Foil: Patrick Daley 65th, Tyler Reynolds 81st, Lucas Webber 103/133

Junior Womens Foil: Alicia Kwag 75th, Beatrice Hay 76thGeorgina Barratt 81/95. 

Junior Womens Sabre:  Hannah Biskupic 71st, Sian Webster 86th, Mathilda Barnard 91/93. 

Junior Mens Sabre: Boston Fawkes 49th, Jasper Rowley 71st, Alexandre Douglas 89/120.

 Teams

Junior Womens Foil: 19th/20

Junior Mens Foil: 23rd/30

Junior Womens Epee: 22nd/30

Junior Mens Sabre: 21st/29

Junior Womens Sabre: 23rd/23



AFC #1 Melbourne 2014


AFF Circuit #1 : Melbourne 21-23 March.

Mens Sabre: 1st Donghwan Kim NSW, 2nd Jasper Rowley NSW, =3rd Zak Leonhard WA, =3rd Adam Wilcock NSW.

Womens Sabre: 1st Sam Auty Vic, 2nd Helen Phillips Vic, =3rd Marissa Black WA, =3rd Grace White NSW

Mens Foil: 1st Lucas Webber Vic, 2nd Edison Cai Wei Ting NSW, =3rd Sam Mooney Grand NSW, =3rd Douglas Sholto NSW

Womens Epee: 1st Diana Sher Vic, 2nd Jess Beer NZL, =3rd Evelyn Halls Vic, =3rd Anne Deveraux Qld.

Mens Epee: 1st Zach Casagrande Qld, 2nd Will Dolley Vic, =3rd Michael Nelson Qld, =3rd James Lewis WA.

Womens Foil1st Lishan Sung NSW, 2nd Emily Marotta Vic, =3rd Claire Daniel Qld, =3rd Margarita Sokolovskaja NSW.

Veteran Results

Veteran Mens Foil: 1st Andrey Tyschenko NSW, 2nd Chris Jones Vic, =3rd Adam Reynolds (50+), =3rd Vince Newton NSW. Mark Goile (60+), Roger Alcock (70+).

Veteran Womens Foil: 1st Jenny Bonney-Millett Qld, 2nd Fiona Budniak NSW, =3rd Julie Pearce Vic, =3rd Anna Slowiaczek NSW

Veteran Mens Sabre: 1st Martin Treasure Vic, 2nd Michael Howard NSW, =3rd Kenneth Kwan NSW, =3rd Radu Vintila NSW. (50+) Shayne Pay SA, (70+) Gary Sudran WA.  Harriet Jordan Womens Winner.

Veterans Mens Epee1st Luc Cartillier Qld (50+), 2nd Kyle MacDonald NZ, =3rd Peter Osvath Vic (60+), =3rd Bobby Emmanuel WA. (70+) Gary Sudran

Veteran Womens Epee: 1st Jutta Schortmann Qld (50+), 2nd Anna Slowiaczek NSW, =3rd Carol Bond Vic, =3rd Isobel Ellis WA.



Cadet and Junior World Championships 2014


Congratulations to the selected Australian Team members for the World Junior/Cadet Championships in

Plovdiv, Bulgaria April 3-12.

Cadet Womens Epee: Rachel Aistrope, Alanah Maclaurin, Emily Principe.

Cadet Mens Epee: Lachlan Bunney, Indiana Moir.

Cadet Mens Foil: Matt Foster, Ned Fitzgerald, Tyler Reynolds.

Cadet Womens Foil: Beatrice Hay, Alicia Kwag.

Cadet Mens Sabre: Alexandre Douglas, Boston Fawkes, Matthew Tadros.

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard. 

Junior Womens Epee: Annie Deveraux, Amy Reynolds, Leah Tausan, Alanah Maclaurin (Team only).

Junior Mens EpeeLachlan Bunney, Indiana Moir. 

Junior Mens Foil: Patrick Daley, Ned Fitzgerald, Tyler Reynolds, Matt Foster (Team only).

Junior Womens Foil: Georgina Barratt, Beatrice Hay, Alicia Kwag. 

Junior Womens Sabre:  Mathilda Barnard. Hannah Biskupic, Sian Webster. 

Junior Mens Sabre: Alexandre Douglas, Boston Fawkes, Jasper Rowley, Matthew Tadros (Team only)



Asian Cadet and Junior Zone Championships 2014


Congratulations to the selected Australian Team members for the Asian Junior/Cadet Championships in

Amman Jordan 7-16 March.

Cadet Womens Epee: Emily Principe.

Cadet Mens Foil: Matt Foster, Ned Fitzgerald, Tyler Reynolds.

Junior Womens Epee: Annie Deveraux, Emily Principe, Amy Reynolds, Leah Tausan,

Junior Mens Foil: Patrick Daley, Matt Foster, Ned Fitzgerald, Tyler Reynolds.

Junior Womens Sabre:  Sian Webster



Australian National Champions 2013 “The Dozen”


Following on the tradition of the National Champion questionsairre, the 6 2013 Champions kindly contributed some answer following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2013 National Champion: Kristian Radford – Mens  Epee Champion.

1: How long have you been Fencing? What made you start? How long did it take for you to feel competent?

A: I started fencing almost 13 years ago at my high school in Adelaide. I’ve felt competent at a few points over that time, but I’ve always realised at a later point that I was mistaken. I just hope that I will continue to improve. 

2: How long have you been Competing at National / International level?

A: I entered my first Under 15 and Under 17 Nationals in 2004. Open Nationals was in Adelaide that year so I fenced that too. My first international competition was Challenge Australia in 2006, and I first fenced overseas in 2009 at some Junior competitions. 

3: What made you choose your weapon?, have you fenced the other 2?

A: I started off in foil, and I have fenced all three weapons at times. I had some minor success when I first tried epee, but the main reason I decided to focus on it when I was 16 was simply that I enjoyed it more than the other weapons. 

4: Where is your favourite place to fence or to train?

A: I like competing anywhere my family and friends can come and watch. For training, I enjoy the State Fencing Centre in Melbourne because of the built-in fencing pistes. It’s a luxury!

5: How important have a coach and training partners been to you?

A: Both groups of people have always been vital to my fencing. I’ve worked with a number of coaches and spent time living and training in different places, and I feel that my fencing is a product of all of these influences.

6: What are your future ambitions for 2014 and beyond? work / training / competition?

A: I tend to take things one step at a time. Next year I’m hoping to compete at the Asian and World Championships for the first time 

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer (Internationally)?

A: I’ve always loved watching great fencers, both Australian and international athletes. But success only came for me after I stopped trying to fence like other people and became comfortable with my own way of doing things.

8: What if any other sports do you play/train?

A: I’m not playing any other sports at the moment.

9: What difference if any did this national event have to others?

A: There were quite a few differences. The biggest thing was that the Men’s Epee event was fenced over two days, which I haven’t had to do at a national competition before. Also, I really liked that the Men’s Epee finals were broadcast online.

10: What is your weekly training Regime?

A: The exact composition changes frequently. I’m currently living in Melbourne, and at the moment a typical week involves fencing with the State Squad twice a week and training at VRI Fencing Club twice a week. 

11:  What advice would you give future Australian champions?

A: Don’t be afraid to lose bouts at training. Training is for learning, not for winning.

12: What is the best / worst thing about Fencing in Australia?

A: The worst thing is our distance from the rest of the fencing world. The best thing is the passion for the sport shared by so many people in the Australian fencing community.

Thanks so much Kristian..



Australian National Champions 2013 “The Dozen”


Following on the tradition of the National Champions questionairre, the 6 2013 Champions kindly contributed some answer following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2013 National Champion: Diana Sher  – Womens Epee Champion.

1: How long have you been Fencing? What made you start? How long did it take for you to feel competent?

A: I have been fencing for seven years. My father, Vlad Sher encouraged me to start. I was not overly enthusiastic to begin with. I think the first time I felt really competent was when I won my very first medal at the U15 State Champs. At that point I realized my passion for the sport.

2: How long have you been Competing at National / International level?

A: Nationally I have been competing for around five years and around three years on the International Junior circuit. 

3: What made you choose your weapon?, have you fenced the other 2?

A:  As my father is the National Epee Coach he taught me Epee from day one. I never had the chance to try the others.

4: Where is your favourite place to fence or to train?

A: My favorite place to train and to fence is Paris. The training there is really intense and everyone takes it very seriously. The atmosphere is very friendly and welcoming. Being over there encourages me to train. Spending time in Paris isn’t too bad either.

5: How important have a coach and training partners been to you?

A:  I think I have a very unique situation. My coach is also my father. Maintaining a healthy and solid relationship between father and daughter, as well as strong relationship between coach and student can often be hard. Dad and I have to work especially hard at it.

6: What are your future ambitions for 2014 and beyond? work / training / competition?

A:  2014 will mark my official start as a senior fencer. I have had some good results in juniors, and I am hoping I can use the skills learnt to tackle the senior division. I plan to take it competition by competition, and see where the road leads.

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer (Internationally)?

A: I do not have a favorite international fencer. I admire athletes who are dedicated, committed and passionate about what they do. Also I admire different characteristics from a variety of fencers on the international circuit.

8: What if any other sports do you play/train?

A:  At present there are no sports that I participate in other than fencing. As a child I played Tennis.

9: What difference if any did this national event have to others?

A: This is the very first time I have won this particular competition. It is a nice feeling to have such a breakthrough.

10: What is your weekly training regime? 

A: I fence four days per week. On the other days I like to mix it up a bit, sometimes I go for runs. On other days I go to the gym. Keeping training interesting is important.

11:  What advice would you give future Australian champions?

A:   Train hard.

12: What is the best / worst thing about Fencing in Australia?

A: One of the worst things about fencing in Australia is the travel and the cost of competing at an international level. This requires constant dedication and a lot of self-motivation.


 Thanks so much Diana…..

 



Australian National Champions 2013 “The Dozen”


Following on the tradition of the National Champions questionairre, the 6 2013 Champions kindly contributed some answer following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2013 National Champion: Ping Yuan  – Womens Foil Champion.

1: How long have you been Fencing? What made you start? How long did it take for you to feel competent?

A: I have been fencing for 18 years. I was invited by the fencing coach and then started to do the fencing. It took me 2 years to feel competent.

2: How long have you been Competing at National / International level?

A:  Since I was 17 years old, have represented my country to compete in the National and International level.

3: What made you choose your weapon?, have you fenced the other 2?

A:  I think foil is the most graceful and hardest one in three weapon, and also it has high technical content. I’ve fenced the epee, but only for fun.

4: Where is your favourite place to fence or to train?

A: The Chinese National fencing training centre, I spent 6 years training there. Not only have “feeling”, but also get lots of excellent results for fencing.

5: How important have a coach and training partners been to you?

A:  It’s important to every ’sportsman’ with a good coach and good training environment. Unfortunately since I left the Chinese National team in 2008 and moved to NZ, I haven’t got a single coach and haven’t got good training environment and good enough training partner.

6: What are your future ambitions for 2014 and beyond? work / training / competition?

A:   Try to compete in the 2014 Commonwealth Game and defeat Gold medalist.

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer (Internationally)?

A:  I’ve a favorite fencer who is Valentina Vezzali (Womens Foil - Italy)

8: What if any other sports do you play/train?

A:  Golf.

9: What difference if any did this national event have to others?

A: Australia National Championships is the best event which is held in Oceania Region.

10: What is your weekly training regime? 

A: Since move to NZ in 2008 haven’t done any training at all.

11:  What advice would you give future Australian champions?

A:   My advice will be, that I wish next time the referee can be more professional and fair bit more, specially the semi-final and final. Because I had really experience this time, it was very obviously and clear point but the referee gave the point to wrong side.

12: What is the best / worst thing about Fencing in Australia?

A: The venue of competition is very professional and good, but suggest if the competition be placed in a more convenient location (such like in Sydney) which be more convenient and cheaper for the international fencers to come and compete.

 Thanks so much Ping…..

 



Australian National Champions 2013 “The Dozen”


Following on the tradition of the National Champions questionairre, the 6 2013 Champions kindly contributed some answer following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2013 National Champion: Martino Minuto – Mens Foil Champion.

1: How long have you been Fencing? What made you start? How long did it take for you to feel competent?

A:  I started fencing when I was 5 years old, so 20 years ago now…I started because I loved cartoons like zorro and d’artagnan, and my parents couldnt handle any longer to have me around destroying their house with swords and foils :) so I tried fencing, and I kept doing it…

how long to feel competent ?  I still dont feel competent nowadays ;)

2: How long have you been Competing at National / International level?

A:  I started competing at national levels at around 8-9 years old…when I was 10-11 i made my first intarnational events for youth categories, and at 13 I started with my official FIE carreer, first in junior and around 17 in seniors

3: What made you choose your weapon?, have you fenced the other 2?

A:  In Italy everyone “so” young starts with foil…we call it the Queen Weapon…it was good  for me so I kept it, happy about my choice….I tried for fun the other weapons….but actually I won a youth national in epee, and last year I took silver in senior team national championships in sabre, almost beating the Olympic silver medallist in my bout…

If you are a good foilist, you can dare to fence the other weapons, for fun…the oppoisite is much harder…thats why everybody starts with foil…

4: Where is your favourite place to fence or to train?

A: Now, after I tried it, my favourite place to train is definately in Australia, in Melbourne, at VRI :)

5: How important have a coach and training partners been to you?

A: Extremely important…my coach is the same since when i was 5…in fencing the coach is a “maestro”, a feature that is hard to find as important in other sports I guess…and of course, good training partners are necessary to test the preparation level, and put theory into practice.

6: What are your future ambitions for 2014 and beyond? work / training / competition?

A:  For 2014 my major focus is World Championships in august, and I will prepare my best for those…outside of Fencing I just graduated “my masters”…I will start a 3rd degree and study the German language….but my main goal is getting the only medal that between the different categories I am still missing, the Olympic gold one….that’s my main ambition for the future..

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer (Internationally)?

A:  I didnt model my Fencing on anyone…I worked very hard to develop my own Fencing “style”…but at the same time I learned and got inspiration from most of the fencers, basically from everyone…learn from everyone, but keep being yourself….

I have 4 great fencers I look up to…in order of age : Alexander Romankov, Mauro Numa, Alessandro Puccini, Sergei Golubitsky…

8: What if any other sports do you play/train?

A:  I competed many years in Alpine Skiing..and nowadays i have a diploma as a Skiing Coach…and my summer passion has always been windsurfing.

Apart from that, I love almost every sport, since I am an athlete… ;)

9: What difference if any did this national event have to others?

A: Not many differences actually….the venue in canberra was amazing, wonderful..never seen something like this at nationals, and sometimes even at worlds….the level is different in any country,  but as long as all the competitiors go for the title, it is never easy :)

Oh  the organization with my friend Mrs Denise was very strict and extremely well done, I appreciated it a lot…we don’t have this overseas..

10: What is your weekly training Regime?

 A: Unfortunately i don’t have a weekly training regime, but a daily training regime ;)   I most likely train for 5-6 hours every day…having 1 or 2 sessions, depending on the days…

11:  What advice would you give future Australian champions?

A:   I cant give too much advice to future Australian champions, as long as I still want to compete internationally for some years ;)  joking….

Well, as I said many times, I see great potentials in Australian Fencing…true….my advice is to keep working hard, keep playing fair, keep having passion’s, and the results will for sure come…

12: What is the best / worst thing about Fencing in Australia?

A: long question :) ….

I like many many things with Australian Fencing, thats why I came 2 times to support it in Melbourne…

I like the way everybody works hard…the passion every athlete and coach put in the game….I like the fair play you have in this country, this is one of the thing I like the most…it is beautiful….I can see no other countries where competitions would be refereed from fencers themselves, it would come out a big mess, and many fightings….I like the sport spirit and mood that Australia has everwhere, and of course put in fencing too….

I am a big fan of Australian fencing…I’m now very proud and honored to be part of its champions list :)

Just couple of bad things with this sport in Australia…

Not enough support from the government and Olympic committe makes it extremely hard for the fencers and thier family  to travel, go to competitions and make the experience necessary to challenge at world levels…

In my personal opinion, without judging the work of anyone, I find it really hard that fencers who join tha national team have to pay for it, and a big fee!…National team in sport is up to merits,  not to money….it is already expensive enough for them to keep training and travelling…no need to make them pay also to be in the national team….

and last thing, I heard that lately there were some unclear issues about the ranking for Australian foilists, which messed up the real situation, in a not proper merit way…..

My personal opinion, since I love Australia and its fair play, is that they would keep this fair play….if Australia decides for a ranking system, and not a coach’s decisions one, then the ranking should show the real results, merits and strength of the athletes….it is very easy to do it….jut need to put people work together, and play fair…everybody is basically a  volunteer in our sport….let’s keep the fair play.

Good luck Australian Fencing :)

Marti

 Martino Medal

Thanks so much Marti……”You are a credit to your Country and a pleasure to have as a guest in ours, Best of luck in all your future ambitions ”  Ed.

 



Australian National Champions


Attached is an updated file of the Australian National Champions since records were kept in Australia.

Australian ChampionsAustralian National Champions

Keep an eye out for the National Champions questionnaires coming soon……. 

(Updated 10/12/13)



AFF #4 Nationals Canberra 2013


Canberra, ACT Australian Instiute of Sport December 2013

Men’s Foil: 1st M.Minuto Ita/Vic2nd C.Weiting NSW=3rd S.Glaister Vic, =3rd M.Foster Vic.

Women’s Sabre1st S.Auty Vic2nd Cheryl Chan NSW, =3rd M.Black NSW, =3rd N.Molen Grigull.

Women’s Sabre teams1st NSW A2nd Vic=3rd Qld, =3rd NSW B.

Women’s Epee: 
1st D.Sher Vic , 2nd S.Osvath, =3rd A.Toth Vic, =3rd A.Horvath SA.

Men’s Foil teams
: 1st NSW ‘A’, 2nd Vic ‘A’, =3rd Vic ‘B’, =3rd NSW ‘A’.

Veteran Men’s Sabre
1st D.Kneale WA2nd M.Howard NSW=3rd C.Gwynn NSW, =3rd R.Vintila NSW. 

Veteran Women’s Sabre1st H.Jordan NSW2nd M.Du NSW=3rd J.Menary SA, =3rd C.Murphy ACT. 

Men’s Epée1st K.Radford Qld2nd D.Osvath Vic=3rd R.Lewith Vic, =3rd E.Fernon NSW. 

Women’s Epée Teams1st Vic ‘A’2nd Vic ‘B’=3rd NSW ‘A’, =3rd Qld.

Veterans Men’s Foil1st A.Tyshchenko NSW2nd N.Nutt ACT=3rd P.Aitchenson NSW, =3rd I.Metzke Vic. 

Veteran Women’s Foil1st J.Bonney-Millet Qld2nd F.Budniak NSW=3rd H.Jordan NSW, =3rd A.Slowiaczek NSW. 

Women’s Foil1st P.Yuan NZL2nd M.Sokolovskaja NSW=3rd E.Marotta Vic, =3rd C.Daniel Qld. 

Men’s Sabre1st J.Rowley NSW2nd S.Leitch Qld=3rd S.Young NSW, =3rd A.Wilcock NSW. 

Men’s Epee Team1st NSW ‘A’2nd SA=3rd ACT ‘A’, =3rd WA.

Women’s Foil Teams1st NSW ‘A’2nd Qld=3rd NSW ‘B’, =3rd ACT.

Men’s Sabre Teams1st NSW ‘A’2nd NSW ‘B’=3rd WA ‘A’, =3rd Qld ‘A’.

Veterans Men’s Epee1st N.Nutt ACT2nd G.Mittermair SA=3rd L.Cartillier Qld, =3rd K.Macdonald NZ. 

Veteran Women’s Epee1st S.Osvath NSW2nd J.Seggie NSW=3rd A.Slowiaczek NSW, =3rd A.Dobson-Block Vic. 



Cadet World Circuit Result


Congratulations to TC Reynolds on his silver for 2nd place last weekend.

European Fencing Confederation, Manchester UK a very large field of 204!

Great Effort.

Followed up by a Fantastic win in the Bristol Open (one of UK’s top competitions and highly sought after)

TC beat Keith Cook (GB Team member and alternate for London Olympics) in the 16!, then beat no #6 (in 8) and no #2 (in 4) to make the final, beating Ben Peggs (2012 champion) to clinch the title..

Congratulations TC.

bristol_open-podium.jpg



AFF #3 Melbourne 2013


AFF Circuit #3 : Melbourne 23-25 August

Men’s Sabre: 1st Phillip Miller NSW, 2nd John Chow NSW, =3rd Adam Wilcock NSW, =3rd Sebastian Young NSW.

Womens Sabre1st Priscilla Del Castillo NSW, 2nd Sam Auty Vic, =3rd Helen Phillips Vic, =3rd Grace White NSW.

Veteran Mens Sabre1st Radu Vintila NSW, 2nd Graham Conlon NZ, =3rd Derek Flood Vic, =3rd Tim Magill Vic.

Veteran Womens Sabre: 1st Cerri McLean NSW. 

Men’s Epee: 1st Seamus Robinson Vic, 2nd Will Dolley Vic, =3rd Kristian Radford Qld, =3rd John Downes NSW.

Women’s Epee1st Diana Sher Vic, 2nd Ioana Mihailescu Vic=3rd Dianna Gu Vic , =3rd Adrienn Toth Vic.

Veteran Men’s Foil1st Derek Flood Vic, 2nd Andrey Tyschenko NSW=3rd Jacob Cybulski Vic, =3rd Geoff Webber Vic.

Veteran Women’s Foil: 1st Jenny Bonney-Millett Qld, 2nd Anna Slowiaczek NSW=3rd Fiona Budniak NSW, =3rd Christina Hon Vic.

Men’s Foil: 1st Martino Minuto ITA, 2nd Sholto Douglas NSW, =3rd Dean Williams Vic, =3rd Sam Mooney-Grand NSW. 

Women’s Foil: 1st Alicia Kwag NSW, 2nd Emily Marotta Vic, =3rd Jenny Bonney-Millett Qld, =3rd Katherine Kwa NSW. 

Veteran Men’s Epee1st Quin Downs NZ, 2nd Mark Rance NZ=3rd Bruno Charlesworth Vic, =3rd Alexander Leahy Vic.  

Veteran Women’s Epee1st Anna Slowiaczek NSW, 2nd Cerri Mclean ACT=3rd Carol Sullivan Vic, =3rd Isobel Ellis WA.

More detailed results on the AFF website.

Note Change of entry conditions through the AFF not the states anymore. 



World Championships 2013


 Australian Team Fencing in the World Championships, Hungary 5-12 August.

Womens Epee: Jo Halls 65th, Sarah MacFarlane 102nd, Diana Sher 115th.. all through to next round, Evelyn Halls 124th unfortunately missed the cut. Unfortunately all 3 lost their first d/e.   153 Fencers.

Mens Epee: Matteo Barchiesi missed the cut, Ross Austen 153rd lost d/e, Will Dolley 163rd lost d/e, James Lewis 91st through to 2nd d/e but unfortunately lost. 207 Fencers.

Womens Foil: Jackie Budniak, Jenny Bonney-Millett, Claire Daniel, unfortunately no poule wins..

Mens Foil: Simon Capon unfortunately no poule wins.

Womens Sabre: Cheryl Chan, Caitlin Taylor, Chelsea Taylor unfortunately lost d/e.

Mens Sabre: Zak Leonard, Sutherlan Scudds, Adam Wilcock lost his first d/e, unfortunately not through to next round.

Team Events:

Mens Sabre: ranked 29th, lost 45:15 to very strong #4 Romania (Silver Medallists).

Womens Foil: ranked 18th lost 45:13 to #15 Venezuela in 32.

Mens Epee: ranked 30 beat #35 Mongolia 45:22, lost 31:45 against #3 Hungary in 16…Hungary went on to win the Gold medal.

Womens Epee: ranked 31 lost 34:45 against #2 Russia first match..Russia went on to win the Gold medal, and 34 was the highest score against them!

Womens Sabre: ranked 24 lost 22:45 to #9 France.

.. Website Results link:

Medal tally link

Check out this promotional video for this years World Champs in Hungary..

Its been out for a little while now, but its still fun and great promotion..

Youtube



World Veterans Championships 2013


Congratulations to the Australian Team Selected Australian Veteran Fencers for the World Championships in Bulgaria 1-6 October.

Mens Foil: Richard Purdie.

Womens Foil: Fiona Budniak, Jenny Bonney-Millett, Anna Slowiaczek.

Womens Epee: Alison Blom, Sarah Osvath, Anna Slowiaczek, Vicky Wilks.

Mens Sabre: Alexy Sherbakoff.

Womens Sabre: Min Yi Du.



AFF Cadets and U15’s Nationals 2013


5-10 July Marrackville, Sydney

Womens U15 Sabre: 1st Helen Philips Vic, 2nd Hannah Biskupic NSW, =3rd Mathilda Barnard NSW, =3rd Alicia Kwag Qld.
Mens U15 Foil: 1st Sholto Douglas NSW, 2nd Ned Fitzgerald Vic, =3rd Matt Foster Vic, =3rd Jesse Morris NSW.
Womens U15 Sabre Teams:  1st Imogen Fitzgerald Vic, 2nd Alicia Kwag Qld, =3rd Kristina Bergmark NSW, =3rd Alexandria Brown Qld.
Womens U15 Foil:  1st Aarya Berthier SG , 2nd Amita Berthier SG, =3rd Alicia Kwag Qld, =3rd Beatrice Hay NSW.
Mens U15 Epee:  1st Gabe Spano Vic, 2nd Lachlan Bunney WA, =3rd Sheldon Ogilvie NZ, =3rd Nigel Sim SIN.

Mens U15 Foil Teams1st NSW A, 2nd Vic A, =3rd Vic B, =3rd NSW B.

Womens U15 Foil Teams: 1st Qld, 2nd NSW A, =3rd NZ, =3rd NSW B.

Mens U15 Epee Teams: 1st SIN, 2nd Vic, =3rd Qld, =3rd WA.

Womens U15 Epee Teams: 1st Vic, 2nd NSW, 3rd Qld.

Mens U15 Sabre: 1st Alexandre Douglas NSW, 2nd Boston Fawkes NSW, =3rd Jing Lam SIN, =3rd Joel Seow SIN.

Mens Cadet Foil: 1st Sholto Douglas NSW, 2nd Ned Fitzgerald Vic, =3rd Jesse Morris NSW, =3rd Matt Foster Vic.

Mens Cadet Foil Teams: 1st NSW A, 2nd Vic A, =3rd Vic B, =3rd NSW B.

Womens Cadet Sabre: 1st Helen Philips Vic, 2nd Hannah Biskupic NSW, =3rd Mathilda Barnard NSW, =3rd Alicia Kwag Qld.

Womens Cadet Epee: 1st Orla Mundy Vic, 2nd Wai Ling Chan NZ, =3rd Alicia Kwag Qld, =3rd Emily Patten Vic.

Womens Cadet Epee Teams: 1st Qld, 2nd NZ, =3rd WA, =3rd NSW.

Mens Cadet Sabre: 1st Matthew Tadros NSW, 2nd Boston Fawkes NSW, =3rd Alexandre Douglas NSW, =3rd Damian Poh SIN. 

Mens Cadet Sabre Teams: 1st NSW, 2nd SIN A, =3rd QLD A, =3rd SIN B.

Womens Cadet Sabre Teams: 1st Vic, 2nd WA, =3rd QLD, =3rd NSW.

Womens Cadet Foil: 1st Aarya Berthier SG , 2nd Amita Berthier SG, =3rd Alicia Kwag Qld, =3rd Beatrice Hay NSW.

Mens Cadet Epee1st Ned Fitzgerald Vic, 2nd Lucian Nightingale NZ, =3rd Lachlan Crook Qld, =3rd Sholto Douglas NSW.

Mens Cadet Epee Teams1st Vic, 2nd QLD A, =3rd SIN, =3rd NZ.

Womens Cadet Epee Teams: 1st QLD, 2nd NZ, =3rd WA, =3rd NSW.



Australian D’T Queens Birthday Honours


Congratulations to Denise Dapre, who was awarded Queens Birthday Honours for her contributions and Service to Australian Fencing.

A great acknowledgement for Denise and the Sport!

Ausfencing Link 



AFF #2 Robyn Chaplin Adelaide 2013


Robyn Chaplin Memorial Tournament AFF#2: Adelaide 

Mens Foil: 1st Ned Fitzgerald Vic, 2nd Lucas Webber Vic, =3 Steve Glaister Vic, =3 Jahan Penny Dimry SA.

Womens Foil: 1st Lishan Sung NSW, 2nd Margarita Sokolovskaja NSW, =3 Alicia Kwag Qld, =3 Julia Lyashenko NSW.

Veterans Mens Epee1st Nigel Nutt ACT2nd Bruce Dawson SA=3 Mark Rance NZ=3 Andrey Tyshchenko NSW.

Veterans Womens Epee1st Cerri Wilson ACT2nd Anna Slowicaczek  NSW=3 Jane Menary SA=3 Cathy Whitehead WA.

Mens Epee: 1st Kristian Radford Qld, 2nd John Downes NSW, =3rd Alex Burgun SA, =3rd Luke Mansfield NSW.

Womens Epee: 1st Evelyn Halls Vic, 2nd Jenny Jackson Vic, =3 Amy Reynolds Vic, =3 Adrienn Toth Vic.

Veterans Mens Foil1st Andrey Tyshchenko NSW2nd Nigel Nutt ACT=3 Richard Purdie NSW, =3 Peter Barry NSW.  

Veterans Womens Foil1st Jackie Budniak NSW2nd Anna Slowiaczek NSW=3 Suzanne Newton NSW

Womens Sabre1st Cheryl Chan NSW, 2nd Grace White NSW=3 Anna Crawford Qld, =3 Priscilla Del Castillo NSW.

Mens Sabre: 1st Adam Wilcock NSW, 2nd Phillip Miller NSW, =3 Simon Leitch Qld, =3 Sebastian Young Young NSW.

Veterans Mens Sabre1st Micahel Howard NSW2nd Damian Kneale WA=3 Attilla Brungs NSW, =3 Steve Johnson WA.

Veterans Womens Sabre1st Harriet Jordan NSW2nd Cerri McLean ACT, 3rd  Jane Menary SA.



Australian Team in Shanghai


A number of Australia’s top fencers competed in Australia’s Team at the Asian Zone Championships in Shanghai this week.

Mens Epee: 7th Seamus Robinson, Will Dolley 44th, James Lewis 48th, Matteo Barchiesi 62nd.

Womens Epee2nd Silver Jo Halls!, Diana Sher 11th, Sarah McFarlane 44th /46.

Mens Foil: Simon Capon 33rd.

Mens Sabre: Sutherlan Scudds 38th, Adam Wilcock 43rd, Zak Leonhard 50th, Mitch Fox 52nd.

Womens Sabre: Lisa Blyth 29th, Caitlin Taylor 35th, Chelsea Taylor 35th, Sally Bennett 38th.

Womens Foil: Jackie Budniak 25th, Jenny Bonney-Millett 29th, Claire Daniel 30th.

more results to come..



Junior and Cadet World Championships


Australian Results at the Junior and Cadet World Championships in Porec, Croatia 6-15 April.

Cadet Mens Foil: Edward Fitzgerald 33rd, Douglas Sholto 41st, TC Reynolds 47th/102.

Cadet Womens Foil: Alicia Kwag 44th/73.

Cadet Mens Sabre: Boston Fawkes 75th/79.

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard 60th/64.

Cadet Womens Epee: Alexandra Hughes 87th/106.

Junior Mens Sabre: Boston Fawkes 76th/105.

Junior Womens Foil: Alicia Kwag 77th, Emily Marotta 84th, Georgina Barratt 90th/91.

Junior Womens Epee: Diana Sher 11thLeah Tausan 73rd , Amy Reynolds 108th/119.

Congratulations to Diana on her top 16 Finish at the Junior World Championships.. Very strong showing again.. 

Junior Mens Epee: Henry Mayall-VanderVelde 123rd/142.

Junior Mens Foil: Alasdair Dunham 66th, Ned Fitzgerald 89th, Lucas Webber 107th/127.

Junior Womens Sabre: Anna Crawford 70th, Natalie Molen Grigull 77th, Mathilda Barnard 80th/86.

Teams

Junior Womens Foil: Australia 20th/20.

Junior Womens Epee: Australia 17th/26.

Junior Mens Foil: Australia 22nd/28.

Junior Womens Sabre: Australia 20th/20.

More details available on the JWC Website Link

Medal Tally

1. Italy - 5Gold, 3Silver, 7Bronze=15
2. USA - 3Gold, 4Silver, 3Bronze=10
3. Russia - 3Gold, 1Silver, 5Bronze=9
4. Germany - 1Gold, 3Bronze=4
5. Hungary - 1Gold, 1Silver, 1Bronze=3
6. Ukraine - 2Gold, 1Bronze=3
7. France - 2Silver, 1Bronze=3
8. South Korea - 2Silver=2
9. Spain - 1Silver, 1Bronze=2
10-12. China, Hong Kong, Israel - 1Gold
13-16. Belarus, Greece, Latvia, Sweden - 1Silver
17-23. Argentina, Brasil, Czech Republic, Estonia, Japan, Mexico, Venezuela - 1Bronze.



AFF #1 Brisbane 2013


AFF Circuit #1 : D H McKenzie, Brisbane Yeronga Sports Centre.

Men’s Epee: 1 Seamus Robinson Vic, 2nd James Lewis WA, =3rd Luc Cartillier QLD, =3rd Will Dolley Vic.

Women’s Epee:  1 Adrienn Toth Vic, 2nd Evelyn Halls Vic, =3rd Diana Gu Vic, =3rd Sarah Osvath NSW.

Veteran Men’s Foil: 1 Andrey Tyschenko NSW, 2nd Richard Purdie NSW, =3rd Geoff Webber Vic, =3rd Michael Seibel NSW.

Veteran Women’s Foil 1 Jenny Bonney-Millett QLD, 2nd Fiona Budnaik NSW, =3rd Suzanne Newton NSW, =3rd Christina Hon Vic.

Men’s Foil: 1 Matt Foster Vic, 2nd Edison Wei Tang Cai NSW=3rd Patrick Daley NSW, =3rd Jeremy Hart. 

Women’s Foil1 Lishan Sung NSW, 2nd Margarita Sokolovskaja NSW=3rd Jackie Budnial NSW, =3rd Kitty Simpson QLD.

Veteran Men’s Epee1 Gus Cladera QLD, 2nd Jose Goldman QLD=3rd Quinn Downs NZL, =3rd Richard Purdie NSW.

Veteran Women’s Epee1 Anna Slowiaczek NSW, 2nd Cathy Whitehead WA=3rd Jane Menary SA, =3rd Isobel Ellis WA.

Mens Sabre1 Sutherlan Scudds WA, 2nd Adam Wilcocks NSW=3rd Zak Leonhard WA, =3rd Sebastian Young BFA.

Women’s Sabre1 Sam Auty Vic, 2nd Lisa Blyth WA=3rd Cheryl Chane NSW, =3rd Priscilla Del Castillo NSW.

Veteran Women’s Sabre1 Harriet Jordan NSW, 2nd Jane Menary NSW .

Veteran Men’s Sabre1 Michael Howard NSW, 2nd Attila Brungs NSW=3rd Norman Campbell QLD, =3rd Gary Sudran WA.

More Details on AFF Competitions Link



Austalian Epeeists in Barcelona


Four Australians competed in a Senior Womens Epee in Barcelona, Spain. In a massive field of almost 200..

Jo Halls 77th, Evelyn Halls 90th, Sarah MacFarlane 134th, Chloe Esposito 177th / 198!

Shows the strength in Womens Epee and the numbers now competing at International level.

.

(NB Both Jo and Evelyn have been competing strongly in recent weeks.. for more details search the www.fie.ch results).



Junior and Cadet Asian Championships


 Junior and Cadet Asian Championships in Bangkok Thailand, 2-11 March 2013.

Cadet Mens Epee: Indiana Moir 52nd/56.

Cadet Womens Epee: Alex Hughes 16th, Millie Mayall-Vandervelde 44th/64.

Cadet Mens Foil: Matt Foster 10th, Jesse Morris 13th, Sholto Douglas 16th, Ed Fitzgerald 28th/64.

Cadet Womens Foil: Leah Mangion 28th, Beatrice Hay 34th, Alicia Kwag 38th/44.

Cadet Mens Sabre: Matthew Tadros 17th, Boston Fawkes 28th, Alexandre Douglas 46th/48.

Cadet Womens Sabre: Tori Leonhard 19th, Hannah Biskupic 36th, Alexandria Brown 37th, Mathilda Barnard 38th/39.

Junior Results

Junior Mens Epee: Chelton Thompson 32nd, Henry Mayall-Vandervelde 42nd, Daniel Locke 64th, Indiana Moir 66th/72.

Junior Womens Epee: Gold 1st Diana Sher!, Amy Reynolds 7th, Leah Tausan 35th, Ashley Syme 51st/.

Junior Mens Foil: Lucas Webber 11th, Ed Fitzgerald 32nd, Alasdair Dunham 37th, Sam Liao 47th/72.

Junior Womens Foil: Alicia Kwag 21st, Emily Marotta 23rd, Leah Mangion 33rd, Georgina Barratt 34th/51.

Junior Mens Sabre: Boston Fawkes 43rd, Jadryn Dick 46th, Jasper Rowley 57th, Hamish Graham 58th/66.

Junior Womens Sabre:  Alice Clementson 12th, Natalie Molen Grigull 22nd, Anna Crawford 23rd, Mathilda Barnard 30th/47.

Cadet Teams:

Cadet Mens Foil: Australia 5th/13.

Cadet Womens Sabre: Australia 8th/9.

Cadet Womens Foil: Australia 8th/11.

Cadet Mens Sabre: Australia 7th/13.

Junior Teams:

Junior Mens Foil: Australia 7th/17.

Junior Womens Epee: Gold Australia 1st/15.

Junior Womens Sabre: Australia 7th/12.

Junior Womens Foil: Australia 9th/13.

Junior Mens Sabre: Australia 15th/16.

Junior Mens Epee: Australia 14th/16.

Womens Epee Team Gold Medal



AFF Hall of Fame - Inaugral Inductee


Congratulations to Australia’s First Inductee into the FIE’s Hall of Fame Helen Smith

The inaugral 100 members selected for the award included one of Australia’s most famous Fencer’s, holding Numerous Championships & Title Holder, President and hardest working personality within the sport.

For more details AFF Link

Congratulations Helen.



AFF #1 Brisbane 2013


AFF Circuit #1 : Brisbane, Yeronga 5-7 April

Friday – April 5 
8.00 - 12.30 pm AFT Foil Camp
12.30 - 5.00 pm AFT Sabre Camp

9:00 Men’s Epee
10:45 Women’s Epee
13:45 Veteran Men’s Foil
13:45 Veteran Women’s Foil

Saturday – April 6
9:00 - 4:00 AFT  Epee Camp

9:00 Men’s Foil
10:30 Women’s Foil
14:00 Veteran Men’s Epee
14:00 Veteran Women’s Epee

Sunday – April 7
9:00 Mens Sabre
10:30 Women’s Sabre
13:45 Veteran Women’s Sabre
13:45 Veteran Men’s Sabre

Yeronga, Sports Centre

More details on accommodation and location etc coming… Also on the AFF website.

Weapons Check: Thursday 4th April Times TBA and 1 hour prior to each event.



Australian Epeeist 7th in Israel


Congratulations to Diana Sher, following up her win in Italy’s U23 Epee, Diana came 7th in a Coupe de la Paix, Junior Womens Epee in Maalot, Israel.

Congratulations Diana! Who is now ranked 18th in the World.

Great Result, and consistency leading into the Junior Worlds soon..



Australian Epeeist 5th in Sweden


Congratulations to Diana Sher, following up her win in Italy’s U23 Epee, Diana came 5th in a huge field of 182.

Junior Womens Epee Vigor Challenge, Sweden.

With 2 other Aussies: Amy Reynolds (58th) and Leah Tausan (84th).



Australian Epeeist Wins Gold


Congratulations to Diana Sher, winner of the Gold Medal at the U23 European Womens Epee in Busto Arsizio, Italy this Australia Day weekend!

A pretty good entry of 61 Athletes. With 2 other Aussies: Amy Reynolds (in 16) and Leah Tausan (in 32).

A Fantastic Result. FV Link and Podium Photo



Junior and Cadet Asian Championships


Congratulations to the Australians selected to compete at the Junior and Cadet Asian Championships in Bangkok Thailand, 2-11 March 2013.

Cadet Mens Epee: Indiana Moir.

Cadet Womens Epee: Alex Hughes, Millie Mayall-Vandervelde.

Cadet Mens Foil: Sholto Douglas, Ed Fitzgerald, TC Reynolds, Jesse Morris.

Cadet Womens Foil: Beatrice Hay, Alicia Kwag, Leah Mangion.

Cadet Mens Sabre: Alexandre Douglas, Boston Fawkes, Matthew Tadros.

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard, Hannah Biskupic, Alexandria Brown, Tori Leonhard.

Junior Mens Epee: Daniel Locke, Indiana Moir, Chelton Thompson, Henry Mayall-Vandervelde.

Junior Womens Epee: Amy Reynolds, Diana Sher, Ashley Syme, Leah Tausan.

Junior Mens Foil: Alasdair Dunham, Ed Fitzgerald, Sam Liao, Lucas Webber.

Junior Womens Foil: Georgina Barratt, Alicia Kwag, Leah Mangion, Emily Marotta.

Junior Mens Sabre: Jadryn Dick, Boston Fawkes, Hamish Graham, Jasper Rowley.

Junior Womens Sabre: Mathilda Barnard, Alice Clementson, Anna Crawford, Natalie Molen Grigull.

Team Manager: Alex Andre, Coaches: Vlad Sher (E), Hugh Cotman (F), Antonio Signorello (S)

Congratulations and good luck to all.



Junior and Cadet World Championships


Congratulations to the Australians selected to compete at the Junior and Cadet World Championships in Porec Coratia, 6-15 April 2013.

Cadet Womens Epee: Alex Hughes.

Cadet Mens Foil: Sholto Douglas, Ed Fitzgerald, TC Reynolds, (Res Jesse Morris)

Cadet Womens Foil: Alicia Kwag.

Cadet Mens Sabre: Boston Fawkes.

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard.

Junior Mens Epee: Henry Mayall-Vandervelde.

Junior Womens Epee: Amy Reynolds, Diana Sher, Leah Tausan, Team: Alex Hughes.

Junior Mens Foil: Alasdair Dunham, Ed Fitzgerald, Lucas Webber, Team: Simon Capon.

Junior Womens Foil: Georgina Barratt, Alicia Kwag, Emily Marotta.

Junior Mens Sabre: Jadryn Dick, Boston Fawkes.

Junior Womens Sabre: Mathilda Barnard, Anna Crawford, Natalie Molen Grigull.

Team Manager: Alex Andre, Coaches: Vlad Sher (E), Aleksey Danilov (F).

Congratulations and good luck to all.



Australian National Champions 2012 - ‘Sword Fighter Dozen’


Following on the tradition of the National Fencing Champion Questionairre, the 2012 Champions kindly contributed some answer following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2012 National Champion: Sutherlan Scudds – Mens Sabre. 

1: How long have you been Fencing? What made you start? How long did it take for you to feel competent?

A: I have been fencing since 1997 so around 15 years. I started because of my mother who found a pamphlet at the local grocery store. I guess I was to restless a kid! I didn’t feel personally competent till I was around 15/16. Thought I can’t say I ever truly feel competent.

2: How long have you been Competing at National / International level?
A: National level I think since 2003 where I competed at under 17 level and 2004 at open level. International level since 2006.

3: What made you choose your weapon?, have you fenced the other 2?
A: Sabre was most suited to me. I am aggressive and very physical generally so it was a good fit plus I was getting the best results in it. I have fenced foil, I liked it but never felt competent.

4: Where is your favourite place to fence or to train?
A: Favorite competition was Worlds in 2010 in France.. That competition was amazing. Favorite training was with the Romanian Mens Sabre team in Romania earlier this year. We did a training camp in a ski resort called Poiana Brasov. It was crazy.

5: How important have a coach and training partners been to you?
A: They are everything. I would not be anywhere as good without help from Steven Lim, Antonio Signorello and the othe Aussie sabruers.

6: What are your future ambitions for 2013 and beyond? work / training / competition?
A: Work wise I’ll be hopefully beginning my law career. Competitions will involve at lead World and Asian champs and world uni games next year.

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer (Internationally)?
A: Aldo Montano and Daryl Homer.

8: What if any other sports do you play/train?
A: I do a little bit of boxing to speed up my arms and for cross training.

9: What difference if any did this national event have to others?
A: haha no difference I treat them All the same!

10: What is your weekly training Regime? 
A: I train 6 days a week. Weights on three days, fencing three days and sprints one day.

11:  What advice would you give future Australian champions?
A: Results come from training. Train hard and you will in. Train harder than your opponents and you will beat them.

12: What is the best and worst thing about fencing in Australia?
A: The best thing is the volunteer work. So many people put in so much effort for nothing and that is amazing for any sport of any thing. Worst thing has to be the lack of funding.

Thanks so much Sutherlan, good luck for 2013 and beyond. 



Australian National Champions 2012 - ‘Sword Fighter Dozen’


Following on the tradition of the National Fencing Champion Questionairre, the 2012 Champions kindly contributed some answer following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2012 National Champion:  Edison Wei Ting Cai  Mens Foil .

1: How long have you been Fencing? What made you start? How long did it take for you to feel competent?
A: I’ve been fencing 8 years since I was 14 yrs. I think 3-4years it took for me to feel competent .

2: How long have you been Competing at National / International level?
A: I’ve been in national competitions in Aus for just 1 year, also 3 times to take part in Australian National competitions.

3: What made you choose your weapon?, have you fenced the other 2?
A: I just play foil..because I can pay attention to one weapon and do the best, that is what I think.

4: Where is your favourite place to fence or to train?
A: I think UTS club is the best when I saw it.

5: How important have a coach and training partners been to you?
A: This is most important part of fencing, because a coach can give me some advice and help u do the best .

6: What are your future ambitions for 2013 and beyond? work / training / competition?
A: For me, I’m an international student, I’m studying also working and training and I will still do again, also to do everything the best, just like this year 2012, so amazing for me. I love it .

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer (Internationally)?
A: No, just my style and i have not modeled myself on anyone, I just think how the action suits me . yeah.of course, I like the Italian guy Baldini.  

8: What if any other sports do you play/train?
A: Yeah, I always play basketball, badminton and soccer. That’s it .

9: What difference if any did this national event have to others?
A: I think everyone is the best fencing in Australia, they have a lot of skill of fencing and are different, so I just learn different skills and find out how the win the compatition .

10: What is your weekly training Regime?
A: Two times a week in UTS club

11:  What advice would you give future Australian champions?
A: Hahaha no advice for future champion, because I will win again! .. lol… But I want to still to say that hard working in fencing, one day you will win the competition.

12: What is the best and worst thing about fencing in Australia?
A: Friends and every club lady, they help me to know Australian fencing and do favours and things for me.

Thanks Edison, good luck for 2013 and beyond. 

 



Australian National Champions


Attached is an updated file of the Australian National Champions since records were kept in Australia.

Australian ChampionsAustralian National Champions

Keep an eye out for the National Champions questionnaires coming soon……. 

(20/12/12)



Australian National Veterans Championships 2012


Results

Veteran Men’s Sabre1st Michael Howard NSW2nd Steve Johnson WA=3rd Kim Moir Vic, =3rd Damian Kneale Vic.

Veteran Women’s Sabre1st Alex Andre NSW2nd Jane Menary NSW=3rd Joshi Pitman ACT, =3rd Cerri Mclean ACT.

Veteran Men’s Foil
:1st Andrey Tyschenko NSW2nd Nigel Nutt ACT=3rd Steve Johnson WA, =3rd Ian Metzke  Vic.

Veteran Women’s Foil:1st Anna Slowiaczek NSW2nd Fiona Budniak NSW=3rd Jenny Bonney-Millett Qld, =3rd Abby Nutt NSW.

Veteran Women’s Epee1st Abby Nutt NSW2nd Sarah Osvath NSW=3rd Anna Slowiaczek NSW, =3rd Cerri McLean ACT.

Veteran Men’s Epee1st Georg Mittermair ACT2nd Nigel Nutt ACT=3rd Kyle McDonald NZ, =3rd Mark Rance NZ.

Oceania Veteran Mens Epee Teams1st Australia2nd New Zealand.

AFF Results Link

 

The Melbourne Age had some good pre-Nationals photos on the website Link



Australian National Championships 2012


Results
Men’s Foil: 1st Wei Tang Cai NSW, 2nd Steven Glaister Vic, =3rd Lucas Webber Vic, =3rd Jeremy Hart QLD.

Womens Sabre: 1st Sam Auty Vic, 2nd Natalie Molen Grigull NSW, =3rd Alice Clementson NSW, =3rd Mathilda Barnard NSW.

Womens Sabre Teams1st NSW A2nd NSW B=3rd WA, =3rd Vic.  

Men’s Foil Teams1st Vic A2nd NSW A=3rd NSW B, =3rd QLD A.

Women’s Epee
: 1st Jo Halls Vic2nd Dianna Sher Vic=3rd Sarah McFarlane Vic, =3rd Sarah Osvath NSW.

Men’s Epee
: 1st Romain Courtois NSW2nd Nick Davies NSW=3rd Roy Groncki Vic, =3rd Daniel Osvath Vic.

Men’s Epee Teams
: 1st NSW A2nd S.A=3rd NZ A, =3rd QLD A.

Women’s Foil
: 1st Lishan Sung NSW2nd Claire Daniel Qld=3rd Min Hul Chua SIN, =3rd Chloe Wong SIN.

Men’s Sabre:1st Sutherlan Scudds WA2nd Adam Wilcock NSW=3rd Mitch Fox NSW, =3rd Frederick Jaccard NSW.

Women’s Foil Teams1st NSWA2nd Qld=3rd NSW B, =3rd Vic.

Men’s Sabre Teams:
 1st WA A2nd NSW A=3rd Qld, =3rd Vic.

Women’s Epee Teams1st Vic A2nd Vic B=3rd NSW A, =3rd NSW B.

AFF Results Link

 



AFF #4 Canberra ACT 2012


AFF Nationals #4 : Canberra 7-11 December

Friday – December 7

9:00 Men’s Foil
11:00 Womens Sabre
13:30 Veteran Men’s Sabre
2:30 Womens Sabre Teams (after Womens Sabre Individual)

Saturday – December 8
9:00 Men’s Foil Teams
10:30 Women’s Epee

13:30 Veteran Men’s Sabre
13:30 Veteran Women’s Sabre
4:00 Oceania Veteran Mens Sabre Teams (after Individual)
4:00 Oceania Veteran Womens Sabre Teams (after Individual)

Sunday – December 9
9:00 Men’s Epee
11:00 Women’s Epee

1:30 Veteran Men’s Foil

1:30 Veteran Women’s Foil
4:00 Oceania Veteran Mens Foil Teams (after Individual)
4:00 Oceania Veteran Womens Foil Teams (after Individual)

1:00 Oceania Veteran Womens Epee Teams (after Individual) 

Monday – December 10
9:00 Men’s Epee Teams
10:30 Women’s Foil

1:30 Men’s Sabre
1:30 Veteran Women’s Epee
1:00 Oceania Veteran Mens Epee Teams (after Individual)

Tuesday – December 11
9:00 Oceania Veteran Mens Epee Teams (after Mens Epee Individual)
9:00 Oceania Veteran Womens Epee Teams (after Mens Epee Individual)
10:00 Women’s Foil Teams
11:00 Men’s Sabre Teams
 

More details on accommodation and location etc coming… Also on the AFF website.

Weapons Check: Thursday 6th December 6-7:30pm and 1 hour prior to each event.

Details for Results and Entry List Link 



Oceania Veterans Championships Team


Congratulations to the Australian Veterans selected to represent Australia at the Inaugral Oceania Vets Team competition in Canberra 7-11 December

Mens Epee: Adrian Paxman, Adam Reynolds

Womens Epee: Sarah Osvath, Carol Sullivan

Mens Foil: Adam Reynolds, Andrey Tyschenko

Womens Foil: Jenny Bonney-Millett, Anna Slowiaczek

Mens Sabre: Damian Kneale, Kim Moir

Womens Sabre: Alex Andre, Jane Menary

The remaining team members will be selected upon results on the day of competition / rankings.



World Veterans Championships 2012


Australian Team at the World Veterans Championships, Krems, Austria 16th - 21st October

Womens Foil: (50+) 3rd Jenny Bonney-Millett, 20th Anna Slowiaczek, 32nd Fiona Budniak.

Mens Foil: (60+) 37th John Timmins.

Womens Epee: (60+) 33rd Alison Blom,

Womens Epee: (50+) 5th Victoria Wilks, 27th Caryl Oliver, 39th Anna Slowiaczek.

Mens Epee: (50+) 7th Georg Mittermair, 79th Bruno Charlesworth,

Mens Epee :(60+) 49th Duncan Fairweather, 51st John Timmins.

Mens Epee: (70+) 13th Volker Hrovat,

Womens Sabre: (50+) 28th Caryl Oliver, 31st Joshi Pittman.

Mens Sabre: (70+) 16th Volker Hrovat,

Mens Sabre: (60+) 9th Alex Sherbakoff.

Website Link:



AFF #4 Canberra ACT 2012


AFF Nationals #4 : Canberra 7-11 December

Friday – December 7

9:00 Men’s Foil
11:00 Womens Sabre
13:30 Veteran Men’s Sabre
2:30 Womens Sabre Teams (after Womens Sabre Individual)

Saturday – December 8
9:00 Men’s Foil Teams
10:30 Women’s Epee

13:30 Veteran Men’s Sabre
13:30 Veteran Women’s Sabre
4:00 Oceania Veteran Mens Sabre Teams (after Individual)
4:00 Oceania Veteran Womens Sabre Teams (after Individual)

Sunday – December 9
9:00 Men’s Epee
11:00 Women’s Epee

1:30 Veteran Men’s Foil

1:30 Veteran Women’s Foil
4:00 Oceania Veteran Mens Foil Teams (after Individual)
4:00 Oceania Veteran Womens Foil Teams (after Individual)

1:00 Oceania Veteran Womens Epee Teams (after Individual) 

Monday – December 10
9:00 Men’s Epee Teams
10:30 Women’s Foil

1:30 Men’s Sabre
1:30 Veteran Women’s Foil
1:00 Oceania Veteran Mens Epee Teams (after Individual)

Tuesday – December 11
9:00 Oceania Veteran Mens Epee Teams (after Mens Epee Individual)
9:00 Oceania Veteran Womens Epee Teams (after Mens Epee Individual)
10:00 Women’s Foil Teams
11:00 Men’s Sabre Teams
 

More details on accommodation and location etc coming… Also on the AFF website.

Weapons Check: Thursday 6th December 6-7:30pm and 1 hour prior to each event.

Details soon for AFT Epee Camp, AFT Foil Camp, AFT Sabre Camp 



Asian Junior and Cadet Championships Australian Team


Congratulations to those Australians selected to represent Australia in Bali 30 September - 9 October 2012.

Cadet Womens Foil: Beatrice Hay, Leah Mangion

Cadet Mens Sabre: Jasper Rowley

Cadet Womens Epee: Alex Hughes

Cadet Mens Foil: Douglas Sholto, Matt Foster, Ned Fitzgerald, TC Reynolds, (Res Jesse Morris)

Cadet Womens Sabre: Hannah Biskupic, Tori Leonhard

Junior Mens Epee: James Hales, Daniel Locke

Junior Womens Epee: 3rd Amy Reynolds, 3rd Diana Sher, Alex Hughes

Junior Mens Foil: Simon Capon, Alasdair Dunham, Ned Fitzgerald, Sam Mooney Grand, (Res TC Reynolds)

Junior Womens Foil: Emily Marotta.

Junior Mens Sabre: Zak Leonhard, Jasper Rowley, Azzam Zubiary

Junior Womens Sabre: Natalie Molen Grigull



Commonwealth Fencing Championships Singapore


Singapore, 27-30 September 2012

Commonwealth Veterans Championships Link

Full Results are on the Singapore Vets website

Top 8 Australian Results

Mens Epee3rd Adam Reynolds, 5th Nigel Nutt.

Womens Sabre: 3rd Alex Andre, 5th Harriet Jordan.

Womens Foil1st Jenny Bonney-Millett (50+)2nd Abigail Nutt (40+)=3rd Harriet Jordan,

=3rd Julie Seggie7th Daisy Drew, 8th Kim Moore.

Mens Sabre: 8th Alexy Scherbakoff.

Womens Epee1st Sarah Osvath (40+)2nd Abigail Nutt=3rd Julie Seggie (50+), 5th Victoria Wilks.

Mens Foil1st Nigel Nutt (40+), 5th Adam Reynolds, 6th Andrey Tyshchenko.


Teams

Mens Epee: 1st ENG, 2nd AUS, 3rd SIN, 4th CAN.

Womens Sabre1st ENG, 2nd AUS, 3rd WAL.

Mens Sabre: 1st SCO, 2nd ENG, 3rd SIN, 4th AUS.

Womens Foil: 1st AUS, 2nd ENG.

Mens Foil1st AUS, 2nd ENG, 3rd CAN.

Womens Epee1st AUS, 2nd ENG, 3rd SIN.

Congratulations to all the Veterans who competed in Singapore



Australian Junior Championships 2012


22-25 September Yeronga, Brisbane.

Results

Mens Foil: 1st Lucas Webber Vic, 2nd Anthony Gauke NSW, =3 Alasdair Dunham WA, =3 Sam Liao Qld.

Womens Sabre: 1st Kitty Simpson Qld, 2nd Alice Clementson NSW, =3 Alicia Kwag Qld, =3rd Ywen Lau SIN.

Womens Sabre Teams: 1st NSW A, 2nd QLD A, =3 QLD B, =3 VIC.

Mens Foil Teams1st VIC A, 2nd NSW B, =3 NSW A, =3 QLD.

Womens Foil: 1st Lishan Sung NSW, 2nd Emily Marotta Vic, =3 Ysien Lau SIN, =3 Kitty Simpson QlD.

Mens Sabre1st Jasper Rowley NSW, 2nd Zak Leonhard WA, =3 Bennett Huggal QLD, =3 Sam Liao QLD.

Mens Sabre Teams1st QLD A, 2nd NSW A, =3 QLD B, =3 VIC.

Mens Epee1st Ned Fitzgerald Vic, 2nd Mitch Orwin QLD, =3 Oliver Agnew NZL, =3 Leighlan Doe SA.

Womens Foil Teams: 1st WA, 2nd QLD A, =3 NSW B, =3 VIC.

Womens Epee: 1st Amy Reynolds Vic, 2nd Leah Tausan Vic, =3 Malindi Haggett WA, =3 Shawn Wallace USA.

Mens Epee Teams1st Vic2nd QLD A=3 NSW, =3 SA.

Womens Epee Teams1st QLD A2nd VIC=3 NSW, =3 QLD B.



Australian National Rankings


Updated Australian National rankings Link



AFF #3 Perth 2012


AFF Circuit #3 : Perth 17-20 August

Results
Women’s Foil: 1 Marg Sokolovskaja NSW, Elisabeth Sciborski NSW, =3 Emma Ryan Vic, =3 Claire Daniel Qld.

Men’s Sabre: 1 Sutherlan Scudds WA, 2 Mitch Fox NSW, =3 Zak Leonhard WA, =3 Adam Wilcock NSW.

Veteran Mens Sabre: 1 Damian Kneale WA2 Steve Johnson WA=3 Paul Jewell WA, =3 Francis Kwong SIN (50+). Gary Sudran (60+)

Veteran Women’s Sabre: 1 Alex Andre NSW2 Yenyee Chee NSW=3 Meredith Coleman SA, =3 Joshi Pitman ACT

Club Team Womens Foil: 1 The Fencing Club2 The Swords Club=3 Swordfish, =3 Excalibur. 

Club Team Mens Sabre: 1 Excalibur A2 UNSW=3 Excalibur B, =3 UTS. 

Men’s Foil1 Marek Jamrozy WA2 Lucas Webber Vic=3 Ned Fitzgerald Vic, =3 Cai Wei Ting NSW.

Women’s Sabre: 1 Sam Auty Vic2 Cheryl Chan NSW=3 Lisa Blyth WA, =3 Yenyee Chee Sin. 

Veteran Men’s Epee: 1 Andrey Tyschenko NSW2 Adrian Paxman WA=3 Dmitry Zatseoyapin WA , =3 Ben Wiley Sin (50+).

Veteran Women’s Epee: 1 Kylie Caunt WA2 Carol Sullivan Vic=3 Melanie McCarthy WA, =3 Catherine Whitehead WA. Isobel Ellis WA (50+), Daisy Drew Vic (60+).

Club Team Mens Foil: 1 Blacklords 2 Sydney Uni=3 Cavaliers, =3 Swordfish. 

Club Team Womens Sabre: 1 UNSW B2 The Fencing Club=3 Excalibur, =3 UNSW A. 

Men’s Epee: 1 John Downes NSW2 James Lewis WA=3 Alex Burgun SA, =3 Zac Casagrande Qld. 

Women’s Epee
: 1 Evelyn Halls Vic2 Sarah Osvath NSW=3 Amy Reynolds Vic, =3 Jo Halls Vic. 

Veteran Mixed Foil: 1 Andrey Tyschenko NSW2 Richard Purdie NSW (60+)=3 Adam Reynolds Vic, =3 Jenny Bonney-Millett Qld. Daisy Drew (60+). 

Club Team Mens Épée: 1 Southern Highlands NSW2 Adelaide Swords SA=3 University WA , =3 The Fencing Club Qld . 

Club Team Womens Epee: 1 Virtual Swords2 The Fencing Club Qld=3 Southern Highlands NSW, =3 University WA. 



London Olympics 2012 Final Results


After the closing ceremony of the London 2012 Olympics the Games move on to Brazil 2016.

Australia finished 10th on the Medal Placings (our Lowest placing in 20 years at ‘92 Olympics), not surprising considering the population and the funding compared to other more supported countries.

Hopefully the younger generation watching these Fantastically run Olympics will be inspired and join their local sporting organisations!

Bring on Brazil !!



AFF #4 Canberra ACT 2012


AFF Nationals #4 : Canberra 7-11 December

Friday – December 7

9:00 Men’s Foil
11:00 Womens Sabre
13:30 Veteran Men’s Sabre
2:30 Womens Sabre Teams (after Womens Sabre Individual)

Saturday – December 8
9:00 Men’s Foil Teams
10:30 Women’s Epee

13:30 Veteran Men’s Sabre
13:30 Veteran Women’s Sabre
4:00 Oceania Veteran Mens Sabre Teams (after Individual)
4:00 Oceania Veteran Womens Sabre Teams (after Individual)

Sunday – December 9
9:00 Men’s Epee
11:00 Women’s Epee

1:30 Veteran Men’s Foil

1:30 Veteran Women’s Foil
4:00 Oceania Veteran Mens Foil Teams (after Individual)
4:00 Oceania Veteran Womens Foil Teams (after Individual)

1:00 Oceania Veteran Womens Epee Teams (after Individual) 

Monday – December 10
9:00 Men’s Epee Teams
10:30 Women’s Foil

1:30 Men’s Sabre
1:30 Veteran Women’s Foil
1:00 Oceania Veteran Mens Epee Teams (after Individual)

Tuesday – December 11
9:00 Oceania Veteran Mens Epee Teams (after Mens Epee Individual)
9:00 Oceania Veteran Womens Epee Teams (after Mens Epee Individual)
10:00 Women’s Foil Teams
11:00 Men’s Sabre Teams
 

More details on accommodation and location etc coming… Also on the AFF website.

Weapons Check: Thursday 6th December 6-7:30pm and 1 hour prior to each event.

Details soon for AFT Epee Camp, AFT Foil Camp, AFT Sabre Camp 



Australian University Games 2012


Adelaide 25th-28th September 2012

Tuesday 25th
Mens Individual Foil
Mens Novice Foil
Womens Novice Foil

Wednesday 26th
Womens Individual Foil
Womens Foil Teams
Mens Individual Sabre
Mens Sabre Teams

Thursday 27th
Womens Epee Individual
Mens Epee Individual
Mens Foil Teams
Womens Sabre Individual

Friday 28th
Womens Epee Teams
Mens Epee Teams
Womens Sabre Teams

More Details soon

Uni Games Website Link



AFF #3 Perth WA 2012


AFF Circuit #3 : Perth 17-20 August

Friday – August 17
9:00 Women’s Foil
9:30 Men’s Sabre
13:30 Veteran Womens Sabre
13:30 Veteran Men’s Sabre
3:00 Club Team Womens Foil (after Womens Foil Individual)
4:00 Club Team Mens Sabre (after Mens Sabre Individual)

Saturday – August 18

8:30 Men’s Foil
10:00 Women’s Sabre
13:30 Veteran Men’s Epee
13:30 Veteran Women’s Epee
3:30 Club Team Mens Foil (after Mens Foil Individual)
4:00 Club Team Womens Sabre (after Womens Sabre Individual)

Sunday – August 19

8.30 - 12.30 pm AFT Foil Camp

12.30 - 5.30 pm AFT Sabre Camp 

8:30 Men’s Epee
10:00 Women’s Epee
1:30 Veteran Men’s Foil
1:30 Veteran Women’s Foil
3:00 Club Team Mens Epee (after Mens Epee Individual)
3:30 Club Team Womens Epee (after Womens Epee Individual)

Monday – August 20

8:30 - 3:30 AFT  Epee Camp

More details on accommodation and location etc coming… Also on the AFF website.

WEAPONS CHECK
Weapons check will be available at the venue (Kingsway Sports Centre, Kingsway, Madeley):
· Thursday 16 August 6pm - 8pm;
· Friday 17 August 8am - 10am, 4pm - 6pm;
· Saturday 17 August 8am - 10am, 4pm - 6pm
.·Sunday 18 August 8am - 10am.



Robin Chaplin Veterans Results


AFF #2 Adelaide Veterans Tournament

Immanual College Glenelg.

Men’s Épée: 1st Kelly Durant NSW2nd Jose Goldman QLD (50+)=3rd Craig Staehr SA=3rd Andrey Tyschenko NSW, Richard Purdie NSW (60+)

Women’s Épée: 1st Julie Seggie NSW, 2nd Joyce Chua SIN, =3rd Jane Menary SA, =3rd Carol Sullivan Vic, Daisy Drew Vic (60+).

Men’s Foil1st Richard Purdie NSW2nd Andrey Tyschenko NSW=3rd Adam Reynolds Vic=3rd Peter Barry SA, Peter Mayer SA (70+).

Women’s Foil1st Jenny Bonney-Millet QLD2nd Julie Seggie NSW=3rd Suzanne Newton NSW=3rd Jane Allardice Vic (60+).

Men’s Sabre: 1st Kim Moir Vic2nd Janczewski Jaroslaw Vic=3rd Simon Auty Vic=3rd Francis Kwong SIN, Gary Sudran WA (60+).

Women’s Sabre: 1st Harriet Jordan NSW2nd Meredith Coleman SA (60+)=3rd Rebecca Ashcroft ACT=3rd Jane Menary SA.



Robin Chaplin results


AFF #2 Adelaide Open Competition

Mens Foil: 1st Saleh Safar Vic, 2nd Steven Glaister Vic, =3rd Jeremy Hart Qld, =3rd Chris Hart Qld.

Women’s Sabre: 1st Cheryl Chan NSW, 2nd Sam Auty Vic, =3rd Anna Crawford Qld, =3rd Harriet Jordan NSW.

Mens Épée1st Nick Davies NSW2nd James Lewis WA=3rd Victor Lewith Vic=3rd Alex Burgun SA.

Women’s Épée1st Joanna Halls Vic2nd Dianna Sher Vic, =3rd Evelyn Halls Vic=3rd Catherine Mackay Vic.

Womens Foil1st Claire Daniel Qld2nd Anna Kovacs NSW=3rd Lishan Sung NSW=3rd Anna Slowiaczek NSW.

Mens Sabre: 1st Simon Leitch Qld2nd Adam Wilcock NSW=3rd Mitch Fox NSW=3rd Jasper Rowley NSW.



Australian National Competitions Timetable 2013-17


The AFF has released the locations for future National Competitions.

Tournament

 

2013

2014

2015

2016 

2017

Nationals (AFF #4)

ACT

ACT

ACT

ACT

ACT

D.H.M (AFF #1)

QLD

VIC

QLD

VIC

QLD

Robin Chapln (AFF#2)

SA

SA

SA

SA

SA

Circuit (AFF #3)

VIC

WA

VIC

WA

NSW

School Individual

QLD

QLD

QLD

QLD

QLD

School Teams

QLD

QLD

QLD

QLD

QLD

U20 Nat’s

WA

QLD

VIC

QLD

QLD

U15 & U17 Nat’s

NSW

NSW

NSW

NSW

WA



Asian Senior Championships 2012 Results


Wakayama, Japan: Asian Senior Fencing Championships  21-27th. April 2012

 Womens Epee: (Winner Shin KOR)

Diana Sher won all 5/5 poule bouts, won her first d/e to make the 16, but unfortunately lost 15:6 CHI. (10th).
Evelyn Halls won 4/5, won her first d/e to make the 16, but unfortunately lost 15:7 (12th).
Vicki Wilks won 1/6 poule bouts, unfortunately not making d/e (38th).
Emma Ryan lost all poule bouts, unfortunately not making d/e (45th/46).

Womens Foil:
(Winner Nam KOR)
Lishan Sung won 1/5, but lost her d/e 15:5. (26th).
Jenny Bonney-Millet won 1 poule bouts, unfortunately not making d/e (30th).
Claire Daniel lost all poule bouts, unfortunately not making d/e (32nd).
Leah Mangion lost all poule bouts, unfortunately not making d/e (37th/37).

Mens Foil: (Winner Lei CHN)
Marek Jamrozy won 2/6, won his first d/e 15:13, but unfortunately lost his d/e in 32 against Olympic medalist Lei CHN (31st).
Chris Jones won 3/6, seeded (27th) but lost d/e 15:13. (33rd).
Jeremy Hart won 1/6 poule bouts, unfortunately not making d/e (40th/50).

Mens Epee: (Winner Jung KOR)
Ross Austen, won 4/6, won his first d/e against John Downes. Then unfortunately lost his 32 d/e. (24th).
Seamus Robinson won 4/6, unfortunately lost first d/e (36th).
James Lewis won 3/6, unfortunately losing his first d/e (38th).
John Downes won 2/5, lost his first d/e against Ross Austen (46th/70).

Mens Sabre: (Winner Gu KOR)
James Walsh, won 3/6, won his first d/e against Olympic Qualifier Winner from Iran, but lost 16 d/e against Olympic Champion Zhong CHN. (15th).
Frederick Jaccard won 2/6, won his first d/e, to make 32, but unfortunately lost his 2nd d/e (31st).
Sutherlan Scudds won 1/6, unfortunately didn’t make d/e (41st).
Mitch Fox 0/6, unfortunately didn’t make d/e (47th/48).

Womens Sabre: (Winner Yoon KOR)
Sam Auty won 2/6, unfortunately lost first d/e 15:7 (23rd).
Alex Carroll won 2/6, unfortunately lost her d/e in a tight match 15:14. (24th).
Alex Andre won 2/6, unfortunately lost first d/e against top seed 15:6 (32nd).
Jess Brooks won 1/5, unfortunately didn’t make d/e (37th/41).


Womens Foil Teams: Winner KOREA

Australia seeded 7th lost to Japan 45:11, then lost Hong Kong 45:10 (7th/7)

Mens Foil Teams: Winner KOREA

Australia seeded 8th beat Macau 45:23 in the 16, then lost 8:45 (top seed) China.
Lost again to Singapore 28:45 in 5th place playoff, then in the 7th place playoff  against Iran unfortunately lost in a great comeback 44:45 after trailing 10:1. (8th/10)

Womens Epee Teams: Winner CHINA

Australia seeded 8th lost to top seed and eventual winner China 33:45, lost against Kazakhstan in 5th playoff 45:40, then winning 7th playoff against Chinese Tapei (7th/10).

 Mens Epee Teams: Winner KOREA

Australia seeded 8th beat Indonesia 45:41, but lost to eventual winners and top seed Korea 32:45, beat Hong Kong 45:41, and then beat Iran 45:43 to finish 5th in a great result (5th/15).

Mens Sabre Teams: Winner CHINA

Australia seeded 7th lost to second seed Korea 13:45. Lost to Japan 36:45, then Malaysia 35:45. (8th/10).

Womens Sabre Teams: Winner KOREA

Australia seeded 8th lost lost first d/e against Vietnam to make 8. (9th/9).

Full Results Link



Oceania Junior Championships 2012


Congratulations to the Athletes selected to represent Australia at the Oceania Junior Championships in New Caledonia, 13th to 15th July 

Mens Epee: Patrick Daley, Ed Fitzgerald, Daniel Locke, Robert Snell (*), Benjamin van Haringen.

Womens Epee: Amy Reynolds.

Mens Foil: Callum Bodman, Patrick Daley, Dylan Devenish, Alasdair Dunham (*), Michael Dzodzos (*), Ed Fitzgerald (*), Matt Foster, Edmund Goldrick, Sam Mooney Grand, Daniel Locke, TC Reynolds (*).

Mens Sabre:  Patrick Daley (*), Edmund Goldrick (*), Benjamin van Haeringen (*).

Check the AFF website for more details, Management and Coaches to be selected.

(*) Athletes Pre-Selected for Team Event. 

updated 22/4/12



Asian Senior Olympic Zone Qualifiers 2012


Wakayama, Japan: Asian Senior Olympic Zone Qualifiers  20th-21st. April 2012

Fri 21st April

Womens Epee: Evelyn Halls won 5/5 matches, seeded 2nd Evelyn got a bye into the 8, won her first d/e comfortably, but unfortunately lost her Semi Final in a closely contested match on priority (14:13)… (3rd)……………. (Olympic Qualifier Winner from Japan)

Womens Foil: Lishan Sung won 3/5 matches, seeded 8th Lishan won her first d/e comfortably, but unfortunately lost her Quater Final d/e. (15:2) to the eventual Winner… (8th)……………. (Olympic Qualifier Winner from Lebanon)

Mens Sabre: James Walsh won 5/5 matches, seeded 3rd James got a bye into the 8, but unfortunately lost his first d/e in the Quater Final. (15:12)… (5th)……………. (Olympic Qualifier Winner from Iran).

Sat 21st April

Mens Foil: Marek Jamrozy won 5/5 matches, seeded 2nd Marek got a bye into the 8, but unfortunately lost his first d/e in the Quater Final. (15:7)… (5th)……………. (Olympic Qualifier Winner from Lebanon).

Mens Epee: Seamus Robinson won 3/5 matches, seeded 10th Seamus won his first d/e comfortably, but unfortunately lost his Quater Final. (15:12). (7th)……………. (3 Olympic Qualifier Winners: 1st Uzbekistan, 2nd Vietnam, 3rd Hong Kong).

Womens Sabre: Alex Carroll won 3/5 matches, seeded 6th Alex got a bye into the 8, but unfortunately lost her first d/e in the Quater Final (15:10). (6th)……………. (3 Olympic Qualifier Winners: 1st Kazakhstan, 2nd Hong Kong, 3rd Indonesia).

For Full Result details Link 



Junior World and Cadet Championship 2012


Moscow, Russia April 2012.

Cadet Results

Cadet Mens Foil: Douglas Sholto =41, TC Reynolds =41, Lucas Webber 49/91.

Cadet Womens Foil: Lishan Sung 28/77.

Cadet Mens Sabre: Jasper Rowley 59/79.

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard 39, Kathleen Simpson 65/66.

Cadet Mens Épée: Henry Mayall-Vandervelde 55/107.

Cadet Womens Épée: Alex Hughes 42, Anne Deveraux 74/88.

Junior Results
Junior Mens Foil: Matthew Donald 84, Lucas Webber 102, Douglas Sholto 112/122.

Junior Womens Foil: Emily Marotta 65, Lishan Sung 90/91.

Junior Mens Sabre: Zak Leonard 79, Jasper Rowley 102/109.

Junior Womens Sabre: Kathleen Simpson 76, Mathilda Barnard 79/79.

Junior Mens Épée: Henry Mayall-Vandervelde 55, Rob Snell 109, Daniel Alchin 133/150.

Junior Womens Épée: Diann Sher 11th!, Malindi Haggett 90, Alexandra Hughes 111/114.

Teams:

Mens Foil: 20/23

Womens Épée: 20/25

Men’s Épée: 28/32



AFF #2 Robyn Chaplin Memorial


AFF Circuit #2 : Adelaide 9-11 June

Saturday – June 9
9.00 - 4.00 pm AFT Epee Camp

9:00 Men’s Foil
10:30 Women’s Sabre
13:45 Veteran Men’s Epee
13:45 Veteran Women’s Epee

Sunday – June 10
8:30 - 13:00 AFT  Foil Camp

13:00 - 17:30 AFT  Sabre Camp 

9:00 Men’s Epee
10:30 Women’s Epee
14:00 Veteran Men’s Foil
14:00 Veteran Women’s Foil

Monday – June 11
9:00 Women’s Foil
10:30 Men’s Sabre
13:45 Veteran Women’s Sabre
13:45 Veteran Men’s Sabre

Venue is not the same as previous years!
Immanuel College Sports Centre
32 Morphett Road, Novar Gardens 5040

More details on accommodation and location etc coming… Also on the AFF website.

Weapons Check: Friday 8th June 7-9pm and 1 hour prior to each event.



AFF #1 D H McKenzie results


Open Results

Men’s Sabre: 1st Sutherlan Scudds WA, 2nd Zak Leonard WA, =3rd Frederic Jaccard NSW, =3rd Adam Wilcock NSW.

Women’s Sabre: 1st Jess Brooks NSW, 2nd Cheryl Chan NSW, =3rd Samantha Auty VIC, =3rd Anna Crawford QLD.

Men’s Épée: 1st Seamus Robonson VIC2nd Will Dolley VIC=3rd Matteo Barchiesi SA, =3rd Mark Grant QLD.

Women’s Épée1st Diana Sher VIC2nd Amy Reynolds VIC=3rd Jenny Jackson NZL, =3rd Abby Nutt NSW.

Men’s Foil: 1st Abdullateef Alhumaidan VIC2nd Marek Jamrozy WA=3rd Ali Abdullah VIC, =3rd Lucas Webber Vic.

Women’s Foil: 1st Claire Daniel QLD2nd Emily Marotta VIC=3rd Jackie Budniak NSW, =3rd Margarita Sokolovskaja NSW.

                                           …………………………………………………………………

Veterans Results

Men’s Sabre: 1st Kim Moir VIC2nd Gary Sudran WA=3rd Tim Magill VIC, =3rd Simon Auty VIC.

Women’s Sabre: 1st Harriet Jordan NSW2nd Meredith Coleman SA3rd Jane Menary SA

Men’s Foil1st Adam Reynolds VIC2nd Roger McIntosh VIC=3rd Geoff Webber VIC (50+), 

=3rd Andrey Tyschenko NSW, David Hubbard (60+). 

Women’s Foil: 1st Abby Nutt NSW2nd Julie Seggie NSW (50+), =3rd Kim Moore NSW, 

=3rd Angela Dobson-Block VIC .

Men’s Épée: 1st Andrey Tyschenko NSW2nd Murray Thompson VIC=3rd Bruno Charlesworth VIC (50+), =3rd Georg Mittermair SA, Danny Robson VIC (60+).

Women’s Épée: 1st Abby Nutt NSW2nd Carol Sullivan VIC=3rd Julie Seggie NSW (50+), =3rd Angela Dobson-Block VIC.

For full results Link



Asian Championships U23 Australian Team


Congratulations to the Athletes selected to represent Australia at the Inaugral U23 Asian Championships in Manilla, Philippines 2-9 June 

Mens Epee: Nick Davies, James Lewis, Michael Nelson, Kristian Radford, reserve Luke Mansfield.

Womens Epee: Michelle Hawkins.

Mens Foil: Simon Capon.

Womens Sabre: Samantha Auty, Francis Williams.

Mens Sabre:  Mitchell Fox, Gareth Maclean, Sutherlan Scudds, Adam Wilcock

Check the AFF website for more details

updated 22/4/12



Womens Sabre Result - Orleans


Australian Senior Womens Sabre Result in Orléans, France 10/2/12

Alexander Carroll 39th/132.. Congratulations Alex! 



Asian Senior Zone Championships 2012


Congratulations to the selected Athletes to represent Australia at the

Asian Zone Championships in Wakayama, Japan 22 - 27 April.

Mens Epee: Ross Austen, John Downes, James Lewis, Seamus Robinson.

Womens Epee: Evelyn Halls, Emma Ryan, Diana Sher, Victoria Wilks.

Mens Foil: Jeremy Hart, Marek Jamrozy, Chris Jones, Dean Williams.

Womens Foil: Jenny Bonney-Millet, Claire Daniel, Leah Mangion, Lishan Sung.

Mens Sabre: Mitchell Fox, Frederick Jaccard, Sutherlan Scudds, James Walsh.

Womens Sabre: Samantha Auty, Jess Brooks, Alex Carroll, Caitlin Taylor.

Team Manager: Neil Hick.

Coaches: Antonio Signorello, Vlad Sher.



Junior Commonwealth’s 2012


Junior Commonwealth Fencing Championships

St Helier, Jersey 13th-19th February 2012

Results Link

Mens Foil: Sam Mooney-Grand 9th, Chris Hart 14th, Anthony Gauke 22nd, Alasdair Dunham 26th, Michael Dzozdos 30th / 46.

Womens Sabre: Anna Crawford 15th, Chelsea Taylor 16th, Kitty Simpson 21st / 27.

Womens Epee: Amy Reynolds 7th, Elizabeth Redmond 29th, Anna Crawford 32nd / 33.

Mens Sabre: Zak Leonhard 8th, Patrick Daley 20th, Sam Liao 24th, Benjamin van Haeringen 32nd / 37.

Mens Epee: Patrick Daley 15th, Mitchell Orwinde 17th, Lachlan Fitzgerald 21st, Benjamin van Haeringen 23rd, Robert Snell 25th / 41.

Womens Foil: Elizabeth Redmond. 25th / 34.

Mens Foil Teams: Aus 3rd (Bronze)

Womens Sabre Teams: Aus 5th.

Womens Epee Teams: Aus 7th.

Mens Epee Teams:  Aus 4th.

Mens Sabre Teams: Aus 7th.

Commonwealth Website link

Medal Table

Full link                                    Facebook Page 



Paris C.I.P Foil 2012


Mens Foil World Cup, Paris C.I.P.
One of the biggest Foil World Cups annually..203 entries

1st Andrea Cassara ITA
2nd Jianfei Ma CHI
=3 Alexander Massialas USA
=3 Race Imboden USA

Australian Results
138 Feng Yeng
164 Marek Jamrozy
194 Simon Hannah
201 Jahan Penny Dimri

For more info link 



Fencing Victoria Changes for 2012


Please make sure you have a read of the Fencing Victoria documents on the website link.



Asian Cadet and Junior Fencing Championships 2012


Congratulations to those Athletes selected for the Asian Cadet and Junior Fencing Championships

Moscow 31st March to 8 April 2012.

Cadet Mens Epee: Henry Mayall-Vandervelde

Cadet Womens Epee: Alex Hughes

Cadet Mens Foil: yet TBC

Cadet Womens Foil: Lishan Sung

Cadet Mens Sabre: Jasper Rowley

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard, Kitty Simpson, Chelsea Taylor

Junior Mens Epee + Team: Daniel Alchin, Hemnry Mayall-Vandervelde.

Junior Womens Epee + Team: Deane Whitehead, Malindi Haggett, Diana Sher 4th team member Alexandra Hughes.

Junior Mens Foil: yet TBC

Junior Womens Foil: Emily Marotta, Lishan Sung.

Junior Mens Sabre: Jasper Rowley, Zak Leonhard.

Junior Womens Sabre: Mathilda Barnard, Kitty Simpson, Chelsea Taylor.

Coaches: Aleksey Danilov, Vlad Sher, Stephen Lim



World Championships Change


The FIE has announced that the World Championships date will be changing timeslot from season 2012/13 onwards: to a window between July 15th - August 15th.

This will ultimately change the calendar in Fencing in various ways.

It may change Australian Fencing schedules…

Keep an eye out for updates…



Australian National Champions 2011


Following on the tradition of the National Champion questionsairre, the 6 2011 Champions kindly contributed some answer following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2011 National Men’s Foil Champion: Steven Glaister.

1: How long have you been Fencing? What made you start?

A: I started fencing when I was seven years old but I did not join a fencing club until I was nine.  My father Steven Snr who is an ex-Olympic team member, a British National coach and FIE foil referee started giving me lessons at home with a plastic epee I bought at a local toy shop.  He told me that I could join the club when I was bigger and stronger so I didnt get to join until I was nine. 

2: How long have you been Competing at National level? 

A: I started competing nationally when I was thirteen. Back in the UK there is a big national circuit. I would be travelling all over the UK throughout the year, from London to Edinburgh, Essex to Cardiff.  My father would be refereeing at these competitions so it wasn’t a hassle for he to drive me around everywhere…two birds with one stone, you might say.

 

3: What made you choose your weapon? 

 

A: I have always fenced foil, Manchester fencing club where I trained at back home has always had a good number of decent foilist so I have never been interested in the other weapons to be honest.

 

4: Where is your favourite place to fence or to train?

 

A: Since arriving in Melbourne I have trained at North Melbourne Fencing Salle on Arden St. I found that the atmosphere at the Salle is great, and a home from home for me.  The people training there made me feel welcome as soon as I arrived. The facilities are fantastic and theres always someone willing to spar with.  

 

5: How important have a coach and training partners been to you? 

 

A: Very important. I was lucky enough to have two great coaches. Both ex-Olympic team members and both with great insight into the sport. I wouldn’t be the fencer I am today if it wasnt for the fantastic coaching I had from them, Robert Kiss and my father Steve Snr. And also I have always had tough training partners to spar with not only at Manchester Fencing Club. I was accepted onto the British National Cadet Squad when I was 15 years old so spent time training with the best of my age regularly at training camps throughout the years.

 

6: What are your ambitions for 2012? work / training / competition?

 

A: I am just going to continue my winning streek of gold medals and train for the next competition in the new year.  I have been lucky enough to have the opperunity to assist in the coaching of  some very talented young individuals on a tuesday evening with the Victorian state squad coach which allows me to improve on my coaching skills so I am very happy at the minute with what is happening in my fencing life and hope it continues throughout 2012.

 

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer ( Internationally) ? 

 

A: In all honestly I have never though about it. I just fence the way I do and thats that. I would say I probably fence like a mixture between my two coaches.  I dont really watch a fencer to see their technique, I just look for their flaws and how I would beat them.

 

8: What are your future ambitions? 

 

A: My ambition is to be able to continue on my path to represent Australia internationally in the future.  I have a few years to wait and a few hurdles to jump but hopefully it will happen.

 

9: What difference if any did this national event have to others?

 

A: I havn’t had much experience of the national competitions so far. I have only been to two. I thought that they where both well run and great venues however, the Canberra venue was fantastic.  The finals piste rivalled any international I have been to.  But at the end of the day where ever you are, you always spend all day in a sweaty sports hall hoping to be the last man standing even though you want to leave as soon as possible.

 

10: What is your weekly training Regime?

 

A: I try to train three times a week. I never used to, back in the UK I trained tuesday and thursday evenings.  There are more competitions on a regular basis back home though, so I would be competing every other weekend at some points of the year.  Whilst being here I train monday, tuesday and wednesday evening.  It seems to be enough at the minute.

 

11: What advice would you give future Australian champions? 

 

A: Enjoy what you are doing, make sure you enjoy yourself when you train/compete and  be open to constructive critisism from your coach.  Remember there is always room to improve and fence someone who is better so just work hard.

 

12: What do you think should happen to / in Australian fencing?

 

A: I dont think I’ve been around Australian Fencing for long enough to comment on that. Maybe ask me next year when I win the Nationals again….;)

 

 Thanks so much Stephen. Good luck for 2012…..




Australian National Champions 2011


Following on the tradition of the National Champion questionsairre, the 6 2011 Champions kindly contributed some answers following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2011 National Mens Sabre Champion: James Walsh

1: How long have you been Fencing? What made you start?

A: I started fencing when I was 11.  I just wanted to try something different. A sport that not many people I knew had tried.

2: How long have you been Competing at National level?

A: I’ve been fencing at the National level for 10 years.  I started doing U15 National Champs in 2001.

3: What made you choose your weapon?

A: I prefer Sabre because it is the fastest, but also the most technical of all the weapons, in my opinion anyway.

4: Where is your favourite place to fence or to train?

A: I love fencing and training in Italy. The last two years we have been fortunate enough to train with the Italian National Sabre Sqaud in Rome. That has been amazing.

5: How important have a coach and training partners been to you?

A: I could not continue to improve without my coach, Antonio Signorello or without my training partners.  I have been very lucky to be able to train with Antonio and the squad he has assembled.  

6: What are your ambitions for 2012? work / training / competition?

A: I will continue to train and early in 2012, will travel to Europe with the Australian Mens Sabre Team to compete in 3 World Cups and hopefully be able to improve my International ranking. I am a small chance to qualify for the Olympics and of course that would be a dream, but at this stage my main focus is just on continuing to improve my fencing.

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer ( nternationally)?

A: I have not modeled my fencing on any one fencer in particular, but the fencer I most admire is Nicholas Limbach (GER Olympic Silver medalist ed).  I was fortunate enough to train along with him and the rest of the German team when they came to a camp in Rome.  His total comprehension of every element in Sabre and his level of skill in every facet of the sport are quite amazing. (James fenced Nicholas in the World Champs D/E at the recent World Champs in the round of 64. ed).

8: What are your future ambitions?

A: My ambitions are to continue to improve Australia’s standing internationally and hopefully start to make 32’s, 16’s and 8’s and so on at World Cups, Asian Championships and World Championships.

9: What difference if any did this national event have to others?

A: Every national event is different, depending on the size of the comp, who is fencing and how the draw ends up, but I try to approach each comp, each bout and every point as exactly the same.  Doesn’t matter who is on the other end.  I just need to fence my game and work hard for every hit, whether it is in the poules or a final.  

10: What is your weekly training Regime?

 A: I train Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday.  Monday, Tuesday and Wednesday are fencing sessions focusing on bouting.  Thursday and Fridays are generally just for lessons with Antonio.  Saturday mornings are gym sessions.

11:  What advice would you give future Australian champions?

A: Training cannot be approached in the abstract.  Everything you do in training has to have a purpose that will come through in your fencing during a competition.  Never just train absentmindedly without considering what you are doing and why.

12: What do you think should happen to / in Australian fencing?

A: I think Australian fencing is on the right track.  In the last few years a number of changes have been made that have already benefitted all of Australian fencing.  I would like to see this trend continue and Australian fencing continue to modernise and change for the better.

Thanks so much James..good luck for 2012.



Australian National Champions 2011


Following on the tradition of the National Champion questionsairre, the 6 2011 Champions kindly contributed some answers following their Championship win.

“The Sword Fighter Dozen”

Australian 2011 National Womens Foil Champion: Emma Ryan 

1: How long have you been Fencing? What made you start?

A: My Dad was a fencer. I started fencing when I was 11 in England, I fenced until I was 17.  My club disbanded and I lived too far away from a place to train so I stopped.  I took up fencing again about 5 years ago when I moved to Melbourne. 

2: How long have you been Competing at National level?

A: 2 years as a cadet in England and 5 years as a Senior in Australia.

3: What made you choose your weapon?

A: Difficult question as I swapped from Foil to Epee about 2 1/2 years ago, but still cant resist the urge to pick up a Foil.

4: Where is your favourite place to fence or to train?

A: I dont think its the venue thats important its the people with whom I train. I fence alongside some great fencers and some close friends.

5: How important have a coach and training partners been to you?

A: My coach will be bemused that I did so well in Foil as I have Epee lessons every week.

6: What are your ambitions for 2012? work / training / competition?

A: Enjoy myself, a medal in Epee at some point would be nice.  Perhaps an overseas competition.

7: Who if anyone have you modeled your fencing on? Or do you have a favourite Fencer ( nternationally)?

A: There are lots of fencers where I train that I admire and aspire to fence like, I dont think I need to look overseas.

8: What are your future ambitions?

A: More medals!

9: What difference if any did this national event have to others?

A: This event was special to me as it was the “National Championships” and I desperately wanted to win 1.  On the day my distance and timing was spot on and that doesn’t happen often.

10: What is your weekly training Regime?

 A: I often work shifts so I train at 3 different venues to ensure I can train at least 3 times a week.

11:  What advice would you give future Australian champions?

A: Sometimes I wonder why I fence, it takes up all my time and money.  I go to a competition and lose my 1st D/E and question why I bother.  But occasionally I beat someone whom I didnt expect to beat or I hit with a perfect action and once in a while I win a Competition, these are the reasons why I dont give up.  So if you are feeling despondent, dont give up, ride the wave till your turn comes, because it will.

12: What do you think should happen to / in Australian fencing?

A: I dont know!, a reality TV show or a movie! 

Thanks so much Emma.. good luck for 2012



Australian National Timetable 2012


Australian Fencing Federation Circuit Competitions for 2012:

Updated 4 June 2012 

Commonwealth Junior Championships St Helier, Jersey 12-17 February

AFF #1 Melbourne [DH McKenzie] March 23-25

Junior & Cadet World Championships Moscow, Russia 31 March - 8 April

Asian Zone Championships Wakayama, Japan 20-21 April

Senior Asian Fencing Championships Wakayama, Japan 22-27 April

AFF #2 Adelaide [Robin Chaplin] June 9-11

Schools Individuals: Brisbane June 16-17

Cadet U15 Nationals: Sydney June 30-5 July

Schools Teams: Brisbane August 4-5

AFF #3 Circuit : Perth August 17-19

Junior National Championships: Brisbane 22-25 September #note date change!!

Asian Junior / Cadet Championships: Indonesia Bali September 30-9 October #note date change!!

Australian University Games: Brisbane September 25-28

Commonwealth Veterans Championships : Singapore September 27-30

AFF #4 Open and Veteran National Championships : Canberra December 7-11

……updated 4/6/12… a few changes

Next Page »

Sword Fighters Australia is proudly powered by WordPress and themed by Mukka-mu