Australian University Games 2014


Marrickville, Sydney, September 28th - 3rd October 2014                                                                   updated 16/10/14

Results
Mens Individual Foil1st Matthew Donald Sydney U2nd Lucas Webber Melb U=3rd Patrick Daley Sydney U, =3rd Sam Mooney-Grand Sydney U.

Womens Novice Foil1st Jessica Potts AdelaideU2nd Rita Tsiamoulis UTS=3rd Sarah Hall-Kearins ANU, =3rd Isabella Robinson ANU.

Womens Epee Individual1st Leah Tausan Melb U2nd Dianna Gu Melb U=3rd Katrina Cornelly ANU, =3rd Malindi Haggett UWA.

Mens Novice Foil: 1st Ben Armstrong Macquarie U2nd Tai Yen Lam Adelaide U=3rd Tan Nguyen UTS, =3rd Hieu Vu Adelaide U.

Womens Epee Team1st Melb U2nd UWA=3rd ANU, =3rd UNSW.

Mens Foil Teams1st Sydney U, 2nd QUT=3rd Melbourne U, =3rd UNSW.

Mens Individual Sabre: 1st Jasper Rowley Sydney U2nd Zak Leonard UWA=3rd Sam Liao QUT, =3rd Michael Nelson QUT.

Mens Epee Individual1st John Downes Sydney U2nd Cosmin Mihailescu Monash U=3rd James Lewis UWA, =3rd Michael Nelson QUT.

Mens Sabre Teams1st Sydney U2nd UWA=3rd ANU, =3rd Monash U.

Womens Foil Individual1st Emily Marotta Melb U2nd Katherine KWA Sydney U=3rd Katie Boyles Monash U, =3rd Claire Graham-White UNSW.

Womens Sabre Individual1st Sam Auty Monash U2nd Grace White UNSW=3rd Hannah Biskupic UTS, =3rd  Tori Leonhard UWA.

Mens Epee Teams1st Sydney U2nd UTS=3rd ANU, =3rd UWA.

Womens Foil Teams1st  Sydney U2nd UNSW=3rd Adelaide U, =3rd ANU.

Womens Sabre Teams1st Monash U2nd UTS=3rd ANU, =3rd UNSW.

             Overall Result:  1st Sydney U2nd Melbourne U3rd UWA, 4th UNSW, 5th Monash Uni.

More Details on Uni Games Website Link



State Intervarsity Competition


Come along and join the fun of Intervaristy (Uni) Competition.

26th July at North Melbourne.

For more information contact Derek Flood -/- Fencing Victoria link 

Come along for the Fencing and the social dinner at a local North Mlebourne restaurant afterwards.



Australian University Games 2012


Adelaide 25th-28th September 2012

Results
Mens Individual Foil: 1st Charles Hemery Melb U, 2nd Daniel Osvath Melb U, =3rd Jahan Penny Dimri AU, =3rd John Downes U Syd.

Mens Novice Foil: 1st Kevin Taing Melb U, 2nd Benjamin Yap Monash U, =3rd Christian Jansen UTS, =3rd Joshua Gascoigne AU.

Womens Novice Foil: 1st Liyasha Goonetilleke AU, 2nd Susan Shi UTS, =3rd Stephanie Lui Monash U, =3rd Eleanor Bools FU.

Womens Individual Foil1st Claire Daniel UQ, 2nd Emily Marotta Melb U=3rd Ioana Mihailescu Melb  U, =3rd Natasha Russell ANU.

Womens Foil Teams1st Melb U, 2nd  UNSW=3rd ANU, =3rd AU.

Mens Individual Sabre: 1st Sutherlan Scudds MDA2nd Zak Leonard UWA=3rd Andrei Khaidurov  Monash U, =3rd Adrian Crawley USYD.

Mens Sabre Teams1st UQ2nd Monash U=3rd USYD, =3rd Melb U.

Womens Epee Individual1st Diana Sher Monash U2nd Amy Reynolds Melb U=3rd Ioana Mihailescu Melb U, =3rd Natasha Russell ANU.

Mens Epee Individual1st James Lewis UWA2nd Johannas Eiler USA=3rd Daniel Osvath Melb U, =3rd John Downes USYD.

Mens Foil Teams1st Melb U2nd  USYD=3rd UNSW, =3rd AU.

Womens Sabre Individual1st Grace White UNSW2nd Natalie Molen Grigull UNSW=3rd Samantha Decena USA, =3rd Elly Ganakas Melb U.

Friday 28th
Womens Epee Teams1st Melb
 U2nd ANU=3rd UNSW, =3rd Monash U.

Mens Epee Teams1st USYD2nd UQ=3rd Melb U, =3rd  Monash U.

Womens Sabre Teams1st UNSW2nd Melb U=3rd Monash U, =3rd ANU.

More Details on Uni Games Website Link



Australian University Games 2012


Adelaide 25th-28th September 2012

Tuesday 25th
Mens Individual Foil
Mens Novice Foil
Womens Novice Foil

Wednesday 26th
Womens Individual Foil
Womens Foil Teams
Mens Individual Sabre
Mens Sabre Teams

Thursday 27th
Womens Epee Individual
Mens Epee Individual
Mens Foil Teams
Womens Sabre Individual

Friday 28th
Womens Epee Teams
Mens Epee Teams
Womens Sabre Teams

More Details soon

Uni Games Website Link



Beginners Intervarsity in Victoria


This Saturday 19th will see the return of the annual Beginners University Tournament.

3:30 Saturday 19th May at the State Fencing Centre.. For more info contact your University Club..



Australian University Games 2011


Overall Winner: 1st Queensland Uni, 2nd Sydney Uni, 3rd Melbourne Uni, 4th Queensland Uni Technology.

Individual Results:

Mens Foil: 1st Jeremy Hart UQ, 2nd Daniel Osvath USYD, =3rd Alasdair Dunham MU, =3rd Jahan Penny-Dimri AU.  

Womens Foil: 1st Claire Daniel UQ, 2nd Margarita Sokolovska USYD, =3rd Helene Humphrey UNSW, =3rd Tenielle Murray UNSW.

Womens Sabre1st Simona Sarmiento UQ, 2nd Claire Daniel UQ, =3rd Portia Colavitti QUT, =3rd Rosheen Kaul MON.

Mens Sabre: 1st Zac Leonard UWA, 2nd Daniel Osvath USYD, =3rd Andrei Khaidurov MON, =3rd Michael Nelson QUT.

Womens Epee1st Angie Darby MU, 2nd Genevieve Lim MU, 3rd Charlotte Curnow MU, =3rd Natasha Russell ANU.

Mens Epee: 1st John Downes USYD, 2nd Cosmin Mihailescu MON, =3rd James Lewis UWA, =3rd Kristian Radford UQ. 

Novice Mens Foil:  1st Tim Merritt LTB, 2nd Oliver Chan UNSW, =3rd William Childs USYD, =3rd Rob Marsden MON. 

Team Results: 

Mens Foil: 1st UQ, 2nd AU, 3rd USYD. 

Womens Sabre: 1st UQ, 2nd USYD, 3rd MELB.

Womens Foil: 1st UQ, 2nd UNSW, 3rd MELB. 

Womens Epee: 1st MELB, 2nd USYD, 3rd UQ. 

Mens Epee: 1st USYD, 2nd MON, 3rd UQ.

Mens Sabre: 1st QUT, 2nd MON, 3rd UQ.  

Link

Article on the first Day Link 



Australian University Games 2011


The Australian University Sport Webpage Link

Queensland Gold Coast 25-30 September 2011.

Individual Results:

Mens Foil Individual: 1st Jeremy Hart UQ, 2nd Daniel Osvath USYD, =3rd Alasdair Dunham MU, =3rd Jahan Penny-Dimri AU.

Womens Foil: 1st Claire Daniel UQ, 2nd Margarita Sokolovska USYD, =3rd Helene Humphrey UNSW, =3rd Tenelle Murray UNSW.

Womens Sabre: 1st Simona Sarmiento UQ, 2nd Claire Daniel UQ, =3rd Portia Colavitti QUT, =3rd Rosheen Kaul MON.

Mens Sabre: 1st Zac Leonard UWA, 2nd Daniel Osvath USYD, =3rd Michael Nelson QUT, =3rd Andrei Khaidurov MON.

Womens Epee1st Angie Darby MU, 2nd Genevieve Lim MU, 3rd Charlotte Curnow MU, =3rd Natasha Russell ANU.

Mens Epee: 1st John Downes USYD, 2nd Cosmin Mihailescu MON, =3rd James Lewis UWA, =3rd Kristian Radford UQ.  

Novice Mens Foil:  1st Timothy Merritt LTB, 2nd Oliver Chan UNSW, =3rd William Childs USYD, =3rd Rob Marsden MON. 

Team Results: 

Mens Foil: 1st UQ, 2nd AU, 3rd USYD. 

Womens Sabre: 1st UQ, 2nd USYD, 3rd MELB.

Womens Foil: 1st UQ, 2nd UNSW, 3rd MELB. 

Womens Epee: 1st MELB, 2nd USYD, 3rd UQ. 

Mens Epee: 1st USYD, 2nd MON, 3rd UQ.

Mens Sabre: 1st QUT, 2nd MON, 3rd UQ.

Overall Winner: 1st UQ, 2nd USYD, 3rd MELB, 4th QUT.

Article on UniSport Link 


Sword Fighters Australia is proudly powered by WordPress and themed by Mukka-mu