Fun 4 Kids Festival


Sword Fighters Australia School Holiday sessions, Warrnambool 

There will be external sessions run for interested School / Scout / Parent Groups & a Corporate Event for the local Hospital (South West Healthcare)…

28 June - 5 July

for more info contact chris@swordfightersaustralia.com

Fun 4 Kids Festival Map Download fun 4 kids

The festival site www.fun4kids.com.au  Program

 fun_4_kids_warnambool_04.jpg fun_4_kids_warnambool_06.jpg fun_4_kids_warnambool_01.jpg fun_4_kids_warnambool_02.jpg fun_4_kids_warnambool_03.jpg fun_4_kids_warnambool_05.jpg fun_4_kids_warnambool_07.jpg fun-4-kids-warnambool-008.jpg website-1.jpg website-2.jpg website-3.jpg website-4.jpg

website-5.jpg website-6.jpg website-7.jpg fun-4-kids-warnambool-01.jpg fun-4-kids-warnambool-02.jpg



Fremantle Masters Games


To be held 20-25 September 2009 in Fremantle WA.

A great opportunity for all Fencers over 30, to compete against a contingent of Singapore fencers too!

for more info go to http://www.fremantlemastersgames.com.au/introduction09.html



Asian Cadet / Junior Championships


The Australian Team for the Asian Cadet and Junior Championships,

16-21 July, Singapore 2009

Cadet Mens Foil: Alasdair Dunham, Michael Dzodzos, Robert Snell

Cadet Womens Foil: Emily Marotta, Lishan Sung, Catherine Tierney

Cadet Mens Epee: Robert Snell

Cadet Womens Epee: Alice Cuddy

Cadet Mens Sabre: Zak Leonhard

Cadet Womens Sabre: Catherine Tierney

Junior Mens Foil: Jeremy Hart, Alasdair Dunham, Robert Snell

Junior Womens Foil: Claire Daniel, Mita Hill, Lishan Sung, Catherine Tierney

Junior Mens Epee: James Lewis, Kristian Radford, Robert Snell

Junior Womens Epee: Mita Hill, Alice Cuddy

Junior Mens Sabre: Sutherlan Scudds, Zak Leonhard

Junior Womens Sabre: Samantha Auty, Catherine Tierney

Manager Coach: David Mok

Assistant Manager: Alex Carroll

Team Coach: Stephen Lim



Injury Patterns in Fencing


An interesting article released on Fencing Injuries:

Download Fencing Injury Article 



Forum


Want to get in touch with other Fencers and discuss those all important Piste issues?

Well join the growing list of members and bloggers on…

www.swordfightersaustralia.com/forum

new discussion topic: Link



AFF#2 Adelaide


Results of Robyn Chaplin Memorial Tournament 2009 

Saturday June 6th, 2008, 

Mens Epee: 1 Richard Lewith VIC, 2 Victor Lewith VIC,
=3 Will Dolley VIC, =3 Alexandre Burgun SA. Tableau Link

Womens Foil: 1 Monique Coleman NZ, 2 Jade Sarah QLD, 
=3 Emma Ryan VIC, =3 Lishan Sung NSW. Tableau Link

Veterans Mens Foil: 1 Alex Kaufman VIC, 2 James McAnna SA,
=3 Peter Harbin  WA, =3 John Timmons NSW. Ranking Link

Veterans Womens Epee: 1 Caryl Oliver VIC, 2 Jenny Bonney Millett QLD, 
=3 Julie Seggie NSW =3 Anna Slowiaczek NSW. Ranking Link

Sunday 7th June, 2008,

Mens Foil: 1 Harry Huang VIC, 2 Charles Hemery VIC, 
=3 Chris Jones VIC, =3 Ben Talbot Wright NSW. Tableau Link

Womens Epee: 1 Evelyn Halls VIC, 2 Diana Sher VIC,
=3 Catherine McKay VIC, =3 Isabel Dayman SA. Tableau Link

Veterans Mens Epee: 1 Iain Davidson SA, 2 Kirill Zhdanovich SA,
=3 David Brautigan SA, =3 Haluk Yeter VIC Ranking Link

Veterans Womens Foil: 1 Jenny Bonney Millett QLD, 2 Anna Slowiaczek NSW, 
=3 Alison Blom NSW, =3 Julie Seggie NSW Ranking Link

Monday 8th June, 2008,

Mens Sabre: 1 James Walsh QLD, 2 Michael Harcourt QLD 
=3 Simon Leitch QLD,=3 Sutherlan Scudds WA Tableau Link

Womens Sabre: 1 Sam Auty VIC 2 Jess Brooks NSW 
=3 Alex Carroll VIC,=3 Min Yi Du NSW Tableau Link

Veterans Mens Sabre: 1 Shayne Paye SA 2  Nick Pittman SA, 
3 Haluk Yeter VIC, Ranking Link  

Veterans Womens Sabre: Ranking Link

Photos of Robin Chaplin Memorial coming soon…


Sword Fighters Australia is proudly powered by WordPress and themed by Mukka-mu