Olympic Qualification update


Fencing.net has a great article on the current qualification for the London 2012 Olympics.

for more infoLink  



Comic Fun


Comics on Fencing…check this out… Sabre Cat..Link



State Veterans Squad


Training Schedule for the State Veterans Squad

Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30.                                           

Any athlete wishing to participate, please contact: Chris Jones: 0409 013 171,

 veterans@fencingvictoria chris@swordfightersaustralia.com

Session : July 28th come along and join the squad:                                Skill:  Attack in Preparaton.                                                                                                                                                                                                                      

 Next Session:   Thursday 4/8/11          @  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)* by tram

Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -5 minute walk down Arden Street

Vic Vets



Sword Fighters Australia Junior Competition 2011


 57 of the next generation of Victorian Epeeists and Foilists competed in the 

Annual Sword Fighters Australia Junior Competition. 6 Events ran smoothly and 

efficiently in a fun filled and friendly environment of the Victorian State Fencing Centre 24th July.

RESULTS 

U11 FOIL MIXED: 1st Matteo Passalacqua, 2nd Peter Cobb, 3rd Liam Panow, Girls Cert Lily Baker.

 U13 EPEE MIXED:  1st Sam Gilfillian, 2nd Domenic Yates, 3rd Ben Brown, Girls Cert Lily Baker. 

U13 FOIL MIXED: 1st Matteo Passalacqua, 2nd Felix Mallard, 3rd Noah Whiffen.

U 15 FOIL MIXED: 1st TC Reynolds, 2nd Matt Foster, 3rd Aron Snider.

 U 15 EPEE MIXED: 1st Arden Baker, 2nd Justin Tu, 3rd Sam Gilfillian, Girls Cert’ Harriet Moffat

U20 EPEE MIXED: 1st Ned Fitzgerald, 2nd Chelt Thompson, 3rd Stephen Schultz

 

See you all again next year!

Special thanks to all the referees and our D’T Adam Reynolds..



Australian Nationals: Cadet, U15 Nationals Perth


The Australian U15 and Cadet U17 NationalsPerth WA.
Individual Results: 

U15 Boys Foil
: 1st Ned Fitzgerald Vic, 2 Doug Sholto NSW, =3 Matt Foster Vic, =3 Bryan Mok MAS.
U15 Girls Foil
: 1st Qi Hui Lim SIN, 2 Tasia Lee SIN, =3 Min Hui Chua SIN, =3 Nicole Mae Wong SIN.
U15 Boys Epee
: 1st Ned Fitzgerald Vic, 2 Sasha John WA, =3 Arden Baker Vic, =3 Chahaiya Kilpatrick WA.
U15 Girls Epee
: 1st Alex Hughes Qld, 2 Samantha Kwong SIN, =3 Tasia Lee SIN, =3 Veronica Marrama Qld.

Cadet Womens Sabre: 1st Januice Hui En Tan SIN, 2 Tori Leonard WA, =3 Mathilda Barnard NSW, =3 Rose Crawford Qld.
Cadet Mens Foil
: 1st Wei Yu Chan SIN, 2 Matthew Donald NSW, =3 Ned Fitzgerald Vic, =3 Lucas Webber Vic.
Cadet Womens Epee
: 1st Annie Deveraux Qld, 2nd Tasia Lee SIN, =3 Jin Fan SIN, =3 Samantha Kwong SIN.
Cadet Womens Foil
: 1st Liane Wong SIN, 2 Qi Hui Lim SIN, =3 Thalia Li SIN, =3 Nicole Mae Wong SIN.
Cadet Mens Epee
: 1st Henry Mayall-Vandervelde Qld, 2 Mitchell Orwin Qld, =3 Reagan Clarke NSW, =3 Roy Groncki Vic.Cadet Mens Sabre: 1st Jadryn Dick WA, 2 Hamlyn Robb Qld, =3 Hamish Graham WA, =3 Bennett Hugall Qld.

Teams Results:
Mens U15 Foil Teams
: 1st Vic A, 2 SIN, =3 NSW, =3 MAS.
Womens U15 Foil Teams
: 1st SIN, 2 SIN 2, =3 NSW, =3 Qld A.
Womens Cadet Sabre Teams
: 1st WA, 2 QLD, 3 NSW.
Womens Cadet Epee Teams
: 1st SIN A, 2 QLD A, =3 SIN B, =3 QLD B.
Mens Cadet Foil Teams
: 1st Vic A, 2 NSW A, =3 SIN A, =3 SIN B.
Mens Cadet Epee Teams
: 1st Vic A, 2 NSW A, =3 QLD A, =3 WA A.
Womens Cadet Foil Teams
: 1st SIN, 2 NSW, =3 QLD A, =3 SIN B.
Mens Cadet Sabre Teams
: 1st NSW, 2 QLd A, =3 Qld B, =3 WA.

For Full Results ausfencing.org



Australian Fencing Team - Asian Champs Korea


The Australian Fencing Team competing at the Asian Championships.
Seoul Korea 7-13 July
.
Congratulations to all who competed.
Womens Epee
: Evelyn Halls 10th, Jo Halls 17th, Catherine McKay 23rd, Dianna Sher 28th / 65.
Mens Epee
: Seamus Robinson 28th, Will Dolley 30th , John Downes 32nd, James Lewis 37th / 69.
Womens Foil
: Jenny Bonney-Millet 22nd, Lishan Sung 27th, Claire Daniel 33rd, Sarah Berger 36th /42.
Mens Foil
: Joe Slowiaczek 22nd ,Marek Jamrozy 23rd, Dean Williams 41st, Feng Yeng 56th /58.
Womens Sabre
: Caitlin Taylor 23rd, Jess Brooks 25th, Alex Carroll 28th, Cheryl Chan 38th /42.
Mens Sabre
: Sutherlan Scudds 17th, James Walsh 21st, Mitch Fox 45th, Adam Wilcock 48th /50.
Team Results:

Womens Foil Teams
: Aussies Ranked 9th, won their first d/e to make the 8 (Indonesia?), they then unfortunately lost to Korea 45:9, then in the exhaustive Format, Singapore 23:45, then Thailand 36:45 finishing in 8th place.
1st Korea, 2nd Japan, 3rd China.

Mens Sabre Teams: Aussies Ranked 10th, won their first d/e to make the 8 (Singapore?), they then unfortunately lost to China 45;14, then in the exhaustive Format, Iran 30:45, then Malaysia 35:45 finishing in 8th place.
1st China, 2nd Korea, 3rd Hong Kong. 

Mens Foil Teams: Aussies lost their first d/e, they then beat Malaysia 45:20 in the exhaustive Format, but lost to  Thailand 34:45 finishing in 10th place.
1st China, 2nd Japan, 3rd Korea

Womens Epee Teams: Aussies Ranked 7th, won their first d/e to make the 8 over Qatar 45:13, they then unfortunately lost to (1) China 45:27, then in the exhaustive Format, they beat Chinese Taipei 45:34, then also beat Kyrgystan 45:28 finishing in 5th place! Fantastic Result…
1st China, 2nd Japan, 3rd Korea

Mens Epee Teams: Aussies Ranked 7th, won their first d/e to make the 8 over Qatar 45:24, they then unfortunately lost to (2) China 45:23, then in the exhaustive Format, they lost to Japan 45:31, then lost to Uzbekistan 45:44 finishing in 8th place…
1st Korea, 2nd China, 3rd Kyrgystan

Womens Sabre Teams: Aussies lost their first to d/e to finish in 10th / 11…
1st Korea, 2nd China, 3rd Japan

Asian Championships Web Link
For Full Results FIE 



Fun 4 Kids Festival 2011


Once again Sword Fighters Australia is proud to be associated with the Annual Warrnambool Childrens Festival.
The Festival has kicked off on a breezy sunny day.
Daily activites including 6 Fencing Sessions will be available everyday for the 8 Days.
The Festival is a huge undertaking for the Warrnambool City Council and all the staff involved plus all the performers and the fantastically involved South West Tafe Students.
Activity areas for 2011 include; The Scouts & Rock Climbing, Farm Yard Animals, Face Painting, Wooden Tool making, a huge Card-Board Box City, Beach Area for ball sports, Ten Pin Bowling, Clay Animation & Video Area, Mystery Musical Instrument playing and recording, the Workshop Stage for Dance, Drums, Circus Skills, Hip Hop, & the Main Stage for all the Performers Singers / Dancers etc.
For more information
Fun4Kids Link here
                                           <br



State Veterans Squad


Training Schedule for the State Veterans Squad

Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30.                                           

Any athlete wishing to participate, please contact: Chris Jones: 0409 013 171,

 veterans@fencingvictoria chris@swordfightersaustralia.com

Session : July 21th come along and join the squad:                                Skill:  3 points in a row.                                                                                                                                                                                                                      

 Next Session:   Thursday 28/7/11          @  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)* by tram

Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -5 minute walk down Arden Street

Vic Vets


Sword Fighters Australia is proudly powered by WordPress and themed by Mukka-mu