State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  veterans@fencingvictoria 

Chris Jones 0409 013 171

chris@swordfightersaustralia.com

Session 31st January, come along and join the squad:         Skill: Distance Fencing and double and stop hit.

Next Session:   February 7th 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)* by tram

Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.

 

Vic Vets

 



Australian Epeeist Wins Gold


Congratulations to Diana Sher, winner of the Gold Medal at the U23 European Womens Epee in Busto Arsizio, Italy this Australia Day weekend!

A pretty good entry of 61 Athletes. With 2 other Aussies: Amy Reynolds (in 16) and Leah Tausan (in 32).

A Fantastic Result. FV Link and Podium Photo



State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  veterans@fencingvictoria 

Chris Jones 0409 013 171

chris@swordfightersaustralia.com

Session 24th January, come along and join the squad:         Skill: Analysis of distance for different opponents.

Next Session:   January 31st 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)* by tram

Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.

 

Vic Vets

 



State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Welcome back to 2013!

Victorian Veterans Squad kicks off the season with sessions starting on the 17th January.

Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  veterans@fencingvictoria 

Chris Jones 0409 013 171

chris@swordfightersaustralia.com

Session : 17th January, come along and join the squad:         Skill: Distance, change of distance, when to change.

Next Session:   January 24th 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)* by tram

Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.

 

Vic Vets

 



Junior and Cadet Asian Championships


Congratulations to the Australians selected to compete at the Junior and Cadet Asian Championships in Bangkok Thailand, 2-11 March 2013.

Cadet Mens Epee: Indiana Moir.

Cadet Womens Epee: Alex Hughes, Millie Mayall-Vandervelde.

Cadet Mens Foil: Sholto Douglas, Ed Fitzgerald, TC Reynolds, Jesse Morris.

Cadet Womens Foil: Beatrice Hay, Alicia Kwag, Leah Mangion.

Cadet Mens Sabre: Alexandre Douglas, Boston Fawkes, Matthew Tadros.

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard, Hannah Biskupic, Alexandria Brown, Tori Leonhard.

Junior Mens Epee: Daniel Locke, Indiana Moir, Chelton Thompson, Henry Mayall-Vandervelde.

Junior Womens Epee: Amy Reynolds, Diana Sher, Ashley Syme, Leah Tausan.

Junior Mens Foil: Alasdair Dunham, Ed Fitzgerald, Sam Liao, Lucas Webber.

Junior Womens Foil: Georgina Barratt, Alicia Kwag, Leah Mangion, Emily Marotta.

Junior Mens Sabre: Jadryn Dick, Boston Fawkes, Hamish Graham, Jasper Rowley.

Junior Womens Sabre: Mathilda Barnard, Alice Clementson, Anna Crawford, Natalie Molen Grigull.

Team Manager: Alex Andre, Coaches: Vlad Sher (E), Hugh Cotman (F), Antonio Signorello (S)

Congratulations and good luck to all.



Junior and Cadet World Championships


Congratulations to the Australians selected to compete at the Junior and Cadet World Championships in Porec Coratia, 6-15 April 2013.

Cadet Womens Epee: Alex Hughes.

Cadet Mens Foil: Sholto Douglas, Ed Fitzgerald, TC Reynolds, (Res Jesse Morris)

Cadet Womens Foil: Alicia Kwag.

Cadet Mens Sabre: Boston Fawkes.

Cadet Womens Sabre: Mathilda Barnard.

Junior Mens Epee: Henry Mayall-Vandervelde.

Junior Womens Epee: Amy Reynolds, Diana Sher, Leah Tausan, Team: Alex Hughes.

Junior Mens Foil: Alasdair Dunham, Ed Fitzgerald, Lucas Webber, Team: Simon Capon.

Junior Womens Foil: Georgina Barratt, Alicia Kwag, Emily Marotta.

Junior Mens Sabre: Jadryn Dick, Boston Fawkes.

Junior Womens Sabre: Mathilda Barnard, Anna Crawford, Natalie Molen Grigull.

Team Manager: Alex Andre, Coaches: Vlad Sher (E), Aleksey Danilov (F).

Congratulations and good luck to all.



Sword Fighters Australia Collaboration Forum


Fencing A.B.C

Advanced Bouting Course (class 2) 

details coming soon

1st Feb @ Melb Uni FC

Link 

@ 6pm

chris@swordfightersaustralia.com



Coeur De Lion Competition 2013


Coeur De Lion Competitions for 2013.

Roll call from 1 with a 1:30 start. $5 entry (no change)

#1 March 2Results #1

 #2 March 23: Results #2

#3 May 4th Results #3

#4 June 15th Results #4

#5 August 3rd Results #5

#6 September 6th Results #6

#7 October 5th Results #7

#8 November 30th Results #8

NEXT

2014..

 

Congratulations to T.C Reynolds for winning the overall Gold.

Congratulations to S. Dare for winning the overall Silver.

 



Welcome back 2013


Happy New Year to all..

Sessions recommencing on 14th January.

For lessons and squad details please contact Chris: 0409 013 171, or chris@swordfightersaustralia.com

..


Sword Fighters Australia is proudly powered by WordPress and themed by Mukka-mu