State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  chris@swordfightersaustralia.com 

Chris Jones 0409 013 171

 

 

 

 

Session 28th July, come along and join the squad:         Skill  Foot tempo parry, stop hit distance hit.                         

                  Footwork session 6:15 : Advance & retreat 3 laps, step Lunge 3 laps, at least 6 Lunges per lap, 1 lap disengage  lunge flèche, step back parry C6 riposte, 1 lap left handed, 1 lap right handed, 1 lap balestra lunge - Parry 7 Riposte.   

Next Session:    4th August.  

Fencing Victoria has the Calendar online for local competitions this year 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)*

by Tram Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.


Proudly supporting VicVets…

 

If you’d like any weapons fixed; David Hubbard is in the business of repair : email David 

 

Vic Vets



Olympic Qualifiers 2016


Olympic Qualifiers for Rio 2016

Fencers (204) qualified for the Rio Olympics: (as of 27/4/16)

Epee Men (35)  – Bas Verviljen (NED), Kazuyasu Minobe (JPN), Yunlong Jiao (CHN), Nikolai Novosjolov (EST), Alexandre Bouziad (SEN), Jason Pryor (USA), Maxime Brinck-Croteau (CAN), John E Rodriguez (COL), Jiri Beran (CZE), Abdulaziz Alshatti (FIE), Kazuasu Minobe (JAP), Ayman Fayez (EGY), Athos Schwantes (BRA), Nicolas Ferreira (BRA).

Team (FRA) Gauthier Grumier, Yannick Borel, Daniel Jerent, (ITA) Enrico Garozzo, Paolo Pizzo, Marco Ficera, (UKR) Bogdan Nikishin, Dmytro Karyuchenko, Anatolli Gerei, (SUI) Max Heinzer, Fabian Kauter,Benjamin Steffen, (RUS) Vadim Anokhin, Anton Avdeev, Pavel Sukhov, (HUN) Geza Imre, Andras Redli, Gabor Boczko, (KOR) Kyoungdoo Park, Jinsun Jung, Sangyoung Park, (VEN) Ruben Limardo Gascon, Francisco Limardo, Silvio Fernandez.

Epee Women (35)  – Rosella Fiamingo (ITA), Sarra Besbes (TUN), Emese Szasz (HUN), Yana Shemyakina (UKR), Kseniya Pantelyeva (UKR), Ebahi Gwiadys Samoa (CIV),  Nozomi Sato (JPN), Man Wei Vivian Kong (HKG) Leonora Mackinnon (CAN), Kelly Hurley (USA), Katherine Holmes (USA), Courtney Hurley (USA), Thi N H Nguyen (VIE), Juliana Barrett (RSA), Tiffany Geroudet (SUI), Alejandra Teran (MEX), Nozomi Sato (JAP), Tiffany Geroudet (SUI) Team (RUS) Tatian Logunova, Violetta Kolobova, Lyubov Shutova, (CHN) Anqi Xu, Yiwen Sun, Yujie Sun, (ROU) Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop, (EST) Irina Embrich, Erika Kirpu, Julia Beljajeva, (KOR) A Lam Shin, Injeong Choi, Young Mi Kang, (FRA) Auriane Mallo, Marie Florence Candassamy, Lauren Rembi. (BRA) Nathalie Moellhausen, Rayasa Costa, Amanda Simao.  

Foil Men (32) – Yuki Ota (JPN), Jun Heo (KOR), Peter Joppich (GER), Alexander Choupenitch (CZE), Mohammed Ferjani (TUN), Maximillien Van Haaster (CAN), Daniel Gomez (MEX), Victor Sintes (ALG), Antonio Leal (VEN), Rene Pranz (AUT), Ka L Cheung (KHG).  Team (BRA) Ghislain Perrier, Guilherme Toldo, Henrique Marques, (EGY) Alaaidin Abouelkassem, Tarek Ayad, Mohamed Essam (GBR) James Davis, Richard Kruse, Laurence Halsted, (CHN) Jianfei Ma, Haiwei Chen, Sheng Lei, (USA) Alex Massialis, Gerek Meinhardt, Miles Chamley Watson, (FRA) Jeremy Cadot, Erwan Le Pechoux, Enzo Lefort, (ITA) Giorgio Avola, Daniele Garozzo, (RUS) Timur Safin, Artur Akmatkhuzin, Alexey Cheremisinov.

Foil Women (32)  No team event – Arianna Errigo (ITA), Inna Deriglazova (RUS), Elisa Di Francisca (ITA), Lee Kiefer (USA), Aida Shanaeva (RUS), Ysoara Thibus (FRA), Ines Boubakri (TUN), Nzingha Prescod (USA), Hee Sook Jeon (KOR), Hyunhee Nam (KOR), Astrid Guyart (FRA), Aida Mohamed (HUN) Huilin Le (CHN), Carolin Golubytskyi (GER), Edina Knapek (HUN), Eleanor Harvey (CAN), Saskia Van Erven Garcia (COL), Hanna Lyczbinska (POL), Yongshi Liu (CHN), Noura Mohamed (EGY), Anissa Khelfoui (ALG), Mona Shaito (LIB), Aikaterini-Maria Kontochristopolou (GRE), Malina Calugareanu (ROU), Yuan Ping (NZL), Irem Karamete (TUR), Shiho Nishioka (JAP), Po Hueng Lin (HKG), Isis Gimenez (VEN), Natalay Michel (MEX), Yousara Zakarani (MAR), Delila Hatuel (ISR), Lubna Alomair (KSA), Thi Anh Do (VIE).

Sabre Men (32) No team event – Alexey Yakimenko (RUS), Bongil Gu (KOR), Aron Szilagyi (HUN), Tiberiu Dolniceanu (ROU), Junghwan Kim (KOR), Max Hartung (GER), Aldo Montano (ITA), Eli Dershwitz (USA), Nikolay Kovalev (RUS), Daryl Homer (USA), Mojtaba Abedini (IRI), Diego Occhiuzzi (ITA), Alexander Buikevich (BLR), Vincent Anstett (FRA), Renzo Agresta (BRA), Joseph Polossifakis (CAN), Tamas Decsi (HUN), Ali Pakdaman (IRI), Mohamed Amer (EGY), Yemi Apithy (BEN), Wei Sun (CHN), Matyas Szabo (GER), Thanh An Vu (VIE), Ilya Mokretkov (KAZ), Kenta Tokunan (JAP), Fares Verjani (TUN), (BRA), Pancho Pascov (BUL), Sandro Basadze (GEO), Seppe Van Holsbeke (NED), Andriy Yagodka (UKR), Julian Ayala (MEX), Yoandry Iriarte Galvez (CUB)  .

Sabre Women (35)  – Mariel Zagunis (USA), Ibtihaj Muhammad (USA), Wozniak Dagmar (USA), Chen Shen (CHN), Anna Marton (HUN), Vasilliki Vougiouka (GRE), Azza Besbes (TUN), Chika Aoki (JPN), Alejandra Benitez Romero (VEN) Maria Perez Maurice (ARG), Thi L D Nguyen (VIE), Nada Hafeez (EGY), Sabina Mikina (AZE), Eileen Grench (PAN), (RUS) Sofya Velikaya, Yana Egorian, Ekaterina Dyachenko, (UKR) Olga Kharlan, Alina Komashchuck, (FRA) Cecilia Berder, Charlotte Lembach, Manon Brunet, (KOR) Jiyeon Kim, Seona Hwang, Jiyeon Sei, (POL) Aleksandra Socha, Malgorzata Kozaczuk, Bogna Jozwiak, (ITA) Rosella Gregorio, Irene Vecchi, Loreta Gulotta, Paola Pliego (MEX) Ursula Gonzalez Garate (MEX), Olena Kravaska, Tania Arrayales, Marta Baeza Centurion (BRA), 

For more info go to fie.org. 

updated 21/7/16



State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  chris@swordfightersaustralia.com 

Chris Jones 0409 013 171

 

 

 

 

Session 21st July, come along and join the squad:         Skill  Circle 6 Riposte & Disengage Riposte to flank.                         

                  Footwork session 6:15 : Advance & retreat 6 laps, step Lunge 2 laps, at least 8 Lunges per lap, 1 lap disengage lunge forward, step back parry 6 riposte, 1 lap left handed, 1 lap right handed, 1 lap step lunge - Parry 8 Riposte.   

Next Session:    28th July.  

Fencing Victoria has the Calendar online for local competitions this year 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)*

by Tram Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.


Proudly supporting VicVets…

 

If you’d like any weapons fixed; David Hubbard is in the business of repair : email David 

 

Vic Vets



State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  chris@swordfightersaustralia.com 

Chris Jones 0409 013 171

 

 

 

 

Session 14th July, come along and join the squad:         Skill  2 point touches, first to 3, get the next point.                         

                  Footwork session 6:15 : Advance & retreat 5 laps, step Lunge 2 laps, at least 6 Lunges per lap, 1 lap lunge  forward, step back Flèche, 1 lap left handed, 1 lap right handed, 1 lap step Parry Prime Riposte.   

Next Session:    21st July.  

Fencing Victoria has the Calendar online for local competitions this year 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)*

by Tram Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.


Proudly supporting VicVets…

 

If you’d like any weapons fixed; David Hubbard is in the business of repair : email David 

 

Vic Vets



State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  chris@swordfightersaustralia.com 

Chris Jones 0409 013 171

 

 

 

 

Session 7th July, come along and join the squad:         Skill  Counter Parry Riposte = 2 points, disengage = 3points.                         

                  Footwork session 6:15 : Advance & retreat 4 laps, step Lunge 3 laps, at least 10 Lunges per lap, 1 lap lunge  forward, Flèche, 1 lap left handed, 1 lap right handed, 1 lap balestra step parry riposte (any).   

Next Session:    13th July.  

Fencing Victoria has the Calendar online for local competitions this year 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)*

by Tram Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.


Proudly supporting VicVets…

 

If you’d like any weapons fixed; David Hubbard is in the business of repair : email David 

 

Vic Vets


Sword Fighters Australia is proudly powered by WordPress and themed by Mukka-mu