AFC #3 Perth 2016 - Veterans Championships


AFC #3 Perth - Asian Masters, Veterans, Oceania Veterans Championships. 

40+ Asian Masters / Oceania Veterans Mens Epee1 F.Rezaei Tadi IRI, 2 W.K.Lee HKG, =3rd E.Bobby WA, =3rd B.Peden WA. 

70+ Veterans Mens Epee1 G.Sudran WA, 2 B.Nazirov UZB, =3rd N.Riedl Vic, =3rd M.Okudera JAP. 

60+ Veterans Mens Epee1 P.Osvath Vic , 2 S.Santitevagul THI, =3rd D.Robson Vic, =3rd K.Hinoshita JAP. 

50+ Veterans Mens Epee1 S.Hamm Vic , 2 L.Cartilier Qld, =3rd K.Durant NSW, =3rd K.Tong HKG.  

40+ Veterans Mens Epee1 F.Rezaei Tadi IRI, 2 W.KLee HKG, =3rd E.Bobby WA, =3rd B.Peden WA. 

Oceania Veterans Team Mens Epee1 AUS A, 2 IRI, =3rd SIN, =3rd JAP. 

60+ Veterans Womens Foil1 A.Ballard NSW, 2 J.Allardice Vic,  3rd S.Schwarz WA. 

50+ Veterans Womens Foil1 J.Bonney-Millett Qld, 2 F.Budniak NSW, 3rd H.Jordan NSW.  

Asian Masters/Oceania Veterans 40+Veterans Womens Foil1 A.Nutt NSW , 2 M.Yumoto JPN,  =3rd J.Lyaschenko NSW, =3rd L.Otadoy PHI.  

60+ Veterans Womens Epee1  , 2 ,  =3rd , =3rd .  ?

50+ Veterans Womens Epee1  , 2  ,  =3rd  , =3rd  .  ?

40+ Veterans Womens Epee1 A.Nutt NSW, 2 N.Ferguson SA, =3rd Y.Shin JPN, =3rdE.Takeda JPN.  

Oceania Veterans Team Womens Foil1 AUS, 2 JAP.  

40+ Veterans Womens Sabre1 L.Otadoy PHI, 2 EK.Gulland WA,  =3rd A.Nutt NSW, =3rd S.Pu HKG.

50+ Veterans Womens Sabre1 MY.Du NSW, 2 H.Jordan NSW.  

70+ Veterans Mens Foil1  ?, 2 G.Sudran WA, =3rd JAP, =3rd JAP. 

60+ Veterans Mens Foil1  , 2  ,  =3rd  , =3rd  .  ?

50+ Veterans Mens Foil1 Adam Reynolds Vic, 2 P.Barry SA, =3rd S.Johnson WA, =3rd R.Navarro PHI.  

40+ Veterans Mens Foil1 A.Kahrizi IRI , 2 Andrey Tyschenko NSW,  =3rd W.K.Lee HKG, =3rd M.Mirzaei Amjad IRI.  

Asian Masters / Oceania Veteans Mens Team Foil1 Aus Gold, 2 Japan, =3rd Iran, =3rd Aus. 

Oceania Veterans Team Mens Sabre: 1 AUS A, 2 AUS B, =3rd IRI B, =3rd HGK A. 

70+ Veterans Mens Sabre1 G.Sudran WA, 2 ?, =3rd ?, =3rd ?. 

 

more details on the aff website link



AFC #3 Perth 2016


AFC #3 Perth.

Mens Sabre 1 J.Dick WA, 2 J.Siu NSW, =3rd S.Leitch Qld, =3rd A.Scott WA.  

Womens Foil 1 E.Marotta Vic, 2 A.Kwag Qld, =3rd V.Hull NSW, =3rd A.Lee WA. 

Mens Epee 1 J.Downes NSW, 2 D.Yates Vic,  =3rd K.Radford Vic, =3rd J.Shelley ACT. 

Womens Sabre1 S.Auty Vic, 2 G.White NSW, =3rd H.Phillips Vic, =3rd S.Webster WA. 

Mens Foil1 J.Morris NSW, 2 E.Fitzgerald Vic, =3rd T.Reynolds Vic, =3rd M.Jamrozy WA. 

Womens Epee1 A.Nutt NSW, 2 B.J.Lee WA, =3rd D.Gu Vic, =3rd E.Halls Vic. 

.

Club Teams Mens Sabre1 Excalibur WA, 2 Mosman Vikings NSW, =3rd The Fencing Club Qld, =3rd Sydney Sabre NSW. 

Club Teams Womens Foil: 1 ECU Cavalier WA, 2 VRI Vic, =3rd TSC Gold NSW, =3rd Excalibur WA. 

Club Teams Mens Epee1 Dragons Vic, 2 UTS Green NSW, =3rd UWA ‘A’ WA, =3rd The Fencing Club Qld.

Club Teams Womens Sabre 1 VRI Vic, 2 Sydney Academy NSW, =3rd Mosman Vikings NSW, =3rd Excalibur WA.

Club Teams Mens Foil1 Blacklords Vic, 2 Sydney Academy NSW, =3rd UTS Teal NSW, =3rd ECU Cavaliers WA. 

Club Teams Womens Epee1 UTS Teal NSW, 2 Macquarie UNI NSW,  =3rd UWA Gold WA, =3rd UTS Gold NSW. 

.

U23 Mens Sabre 1 J.Dick WA, 2 S Andrews NSW, =3rd J Boyd-Hoare NSW, =3rd W Campbell SA.

U23 Womens Sabre1 Grace White NSW, 2 Helen Phillips Vic, =3rd Hannah Biskupic NSW, =3rd Sian Webster WA. 

more details on the aff website link



State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  chris@swordfightersaustralia.com 

Chris Jones 0409 013 171

 

 

 

 

Session 25th August, come along and join the squad:         Skill  Change, no point the same. 

             

                  Footwork session 6:15 : Advance & retreat 4 laps, step Lunge 3 laps, at least 10 Lunges per lap, 1 lap forward   lunge - fleche, step back distance riposte, 1 lap left handed, 1 lap right handed, 1 lap step parry Riposte.   

Next Session:    1st September.  

Fencing Victoria has the Calendar online for local competitions this year 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)*

by Tram Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.


Proudly supporting VicVets…

 

If you’d like any weapons fixed; David Hubbard is in the business of repair : email David 

 

Vic Vets



World Champions History


World Champions & Olympic Champions

Download World Champions File

History is important in such a long running sport such as Fencing..

Incredible Fencers on the list of Winners

Updated 11/8/16



Olympics Rio 2016


The Olympic’s in Rio

Womens Epee: Gold Emese Szasz HUN, Silver Rossella Flamingo ITA, Bronze Sun Yiwen CHN.

Mens Foil:  Gold Daniele Garozzo ITA, Silver Alex Massialis USABronze Timur Safin RUS.

Womens Sabre:  Gold Yana Egorian RUS,  Silver Sofia Velikaya RUS , Bronze Olga Kharlan UKR

Mens Epee:  Gold Sangyoung Park KOR,  Silver  Geza Imre HUN , Bronze Gauthier Grumier FRA

Womens Foil:  Gold Inna Deriglazova RUS,  Silver Elisa Di Francesca ITABronze Ines Boubakri TUN

Mens Sabre:  Gold Aron Szilagyi HUN,  Silver Daryl HomerUSA,  Bronze Junghwan Kim KOR

Team Events:

Womens Epee:  Gold Romania,  Silver China, Bronze Russia

Mens Foil:  Gold Russia,  Silver FranceBronze USA

Womens Sabre:  Gold Russia,  Silver Ukraine  Bronze USA

Mens Epee:  Gold France,  Silver Italy, Bronze Hungary

Heres the link to the Draw on the official facebook page link 

Medal Standings

Country

Gold

Silver

Bronze

RUS

4

1

1

HUN

2

1

1

ITA

1

3

 

FRA

1

1

1

KOR

1

 

1

ROM

1

 

 

USA

 

2

2

CHN

 

1

1

UKR

 

1

1

TUN

 

 

1

       
updated 15/8/16      


State Veterans Squad - Melbourne Fencing Centre


Training Time: Thursday Nights 6:30-8:30

Any athlete wishing to participate, please contact  chris@swordfightersaustralia.com 

Chris Jones 0409 013 171

 

 

 

 

Session 4th August, come along and join the squad:         Skill  Attack parry riposte, other counter attack,

continuation and remise.                         

                  Footwork session 6:15 : Advance & retreat 3 laps, step Lunge 4 laps, at least 8 Lunges per lap, 1 lap cross over   lunge - fleche, step back distance riposte, 1 lap left handed, 1 lap right handed, 1 lap balestra lunge - Fleche.   

Next Session:    11th August.  

Fencing Victoria has the Calendar online for local competitions this year 

@  6:30  Level 1, 204-206 Arden St North Melbourne.     

Public transport:* by train (closest station is North Melbourne -10 minute walk down Laurens Street)*

by Tram Closest stop is No 15 on Abbotsford Street on route 57 -8 minute walk down Arden Street.


Proudly supporting VicVets…

 

If you’d like any weapons fixed; David Hubbard is in the business of repair : email David 

 

Vic Vets


Sword Fighters Australia is proudly powered by WordPress and themed by Mukka-mu