Asian Championships 2018


Team Results

Mens Foil: 1 KOR, 2nd HKG, 3rd JAP, 4th AUS.

Womens Foil: 1 CHI, 2nd KAZ, 3rd UZB, 4th KOR, 9th AUS.

Mens Epee:  1 CHI, 2nd KAZ, 3rd UZB, 4th KOR, 10th AUS.

Womens Epee: 1 KOR, 2nd JAP, 3rd CHI, 4th HKG.   AUS

Mens Sabre: 1 2nd 3rd 4th.  AUS

Womens Sabre: 1 CHI, 2nd KOR, 3rd KAZ, 4th HKG.

 

Individual Events

Mens Foil:  1 Cheunh HGK, 2nd Heo KOR, =3rd Huang CHI, =3rd Ha KOR. 15 S.Douglas AUS, 17 C.Nagle AUS, 23 N.Fitzgerald AUS, 25 L.Webber AUS (/79).

Womens Foil:  1 Kikuchi JAP, 2nd Jeon KOR, =3rd Nam KOR, =3rd Fu CHI.  16 F.Clarke AUS, 25 E.Marotta AUS, 43 C.DAniel AUS, 55 A.Kwag AUS (/64).

Mens Epee: 1 Jung KOR, 2nd Alexanin KAZ, =3rd Fong HKG, =3rd Kano JAP, 25 A.Burgun AUS, 36 K.Radford AUS, 55 J.Downs AUS, 70 J.Shelley AUS (/85).

Womens Epee: 1 Kong HKG, 2nd Kang KOR, =3rd Hsieh HKG, =3rd Lee KOR, 19 E.Patten AUS, 22 A.Kotevski AUS, 23 D.Gu AUS, 45 A.Deveraux AUS (/65).

Mens Sabre: 1 B.Gu KOR, 2nd J.Kim KOR, =3rd J.Kim KOR, =3rd A.Pakdaman IRI, 47 W.Campbell, 49 Z.Leonard, 51 J.Boyd Hoare, 60 J.Dick (/67).

Womens Sabre: 1 Kim KOR, 2nd Qian CHI, =3rd Choi KOR, =3rd Lam HKG, 37 S.Auty AUS (/57).

 

 



AFC 2 Robyn Chaplin – Adelaide 2018 Veterans


Veteran Men Epee: 1 A.Paxman WA, 2nd D.Ferguson SA, =3rd N.Nutt ACT, =3rd M.Thompson Vic.

Veteran Womens Epee: 1 N.Ferguson SA, 2nd S.Osvath NSW, =3rd J.Schortmann NSW, =3rd M.Yeung NSW.

Veteran Womens Foil: 1 J.Lyaschenko NSW, 2 J.Bonney-Millett, =3rd A.Ballard NSW, =3rd Y.Qian SA.

Veteran Mens Foil: 1 A.Tyschenko NSW, 2 N.Nutt ACT, =3rd M.Best Vic, =3rd R.Purdie NSW.

Veteran Womens Sabre: 1 M.Du NSW, 2nd H.Jordan NSW, =3rd E.Gulland WA, =3rd C.Murphy ACT.

Veteran Mens Sabre: 1 D.Wheeler NSW, 2nd S.Johnson WA, =3rd C.Smith ACT, =3rd D.Kneale WA



AFC 2 Robyn Chaplin – Adelaide 2018


Mens Foil: 1 N.Fitzgerald Vic, 2 S.Douglas NSW, =3rd T.Reynolds Vic, =3rd L.Webber Vic.

Womens Epee: 1 L.Gemell NSW, 2nd M.Anderson QLD, =3rd D.Gu Vic, =3rd M.Zhdanovich SA.

Mens Epee: 1 V.Diachenko UKR(Vic), 2nd J.Shelley Vic, =3rd A.Burgun SA, =3rd I.Hayes Vic.

Womens Sabre: 1 S.Auty Vic, 2nd S.Webster NSW, =3rd T.Nguyen, =3rd L.Blyth WA.

Mens Sabre: 1 A.Douglas NSW, 2nd Z.Leonard WA, =3rd J.Snell NSW, =3rd S.Andrews NSW.

Womens Foil: 1 V.Hull NSW, 2nd G.Salmas Vic, =3rd G.Barratt SA, =3rd F.Clarke NSW.

 

U23 Womens Foil: 1 F.Clarke NSW, 2nd V.Hull NSW, =3rd M.Sicari Vic, =3rd I.Everett NZ.

U23 Mens Foil: 1 T.Reynolds Vic, 2nd A.Lun Vic, =3rd B.Breeland-Clencie Vic , =3rd R.Lewis Vic.

 



En Pointe


Australian Developed wireless system!

Congrats to EnPointe..

The New Australian Wireless system coming out of Melbourne.

For more details link: au.enpointefencing.com

 


Sword Fighters Australia is proudly powered by WordPress and themed by Mukka-mu